Delfina Jałowik będzie nowa dyrektorką Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”. Wygrała konkurs, a jego wyniki zaakceptował prezydent miasta Jacek Majchrowski. Nowa dyrektorka może rozpocząć pracę od 1 marca 2024 r.
„Delfina Jałowik przedstawiła bardzo interesujący i w szczegółach dopracowany autorski program koncepcji organizacyjnej, finansowej i programowej galerii. Wykazała się dobrą znajomością przepisów prawa w zakresie organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej i finansów publicznych, a także lokalnego i ogólnopolskiego rynku sztuki” – czytamy w komunikacie.
Ambicją Delfiny Jałowik jest, aby Bunkier Sztuki, wraz z księgarnią i kawiarnią, stał się miejscem spotkań, niejako tzw. trzecim miejscem obok domu, pracy, szkoły, przedszkola.
Na pierwszym piętrze galerii planuje stworzyć przestrzeń dla rodzin z dziećmi. Zamierza współpracować z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi.
Delfina Jałowik od 2010 roku pracuje w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W 2018 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od stycznia 2022 roku jest kustoszką dyplomowaną. Realizuje autorski podcast o sztuce współczesnej „Odgłosy sztuki”.
Reklama
W konkursie wystartowało pięć osób i jak podkreślają członkowie komisji poziom był bardzo wysoki.
– Zmierzyły się ze sobą bardzo rozbieżne i fascynujące wizje przyszłości Bunkra. Wybraliśmy osobę, która obok rozmaitych atutów profesjonalnych przekonała większość komisji, że będzie ważnym opiekunem krakowskiego pola sztuki i która poprowadzi instytucję po kompleksowej modernizacji w kierunku wyrazistej linii programowej, służącej budowaniu środowiska i marki instytucji – mówi członek Komisji Konkursowej, Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Obecnie trwają prace remontowe budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. To pierwszy od ponad pół wieku remont galerii.
Przebudowa ma potrwać najpóźniej do kwietnia 2024 roku. Na ten czas galeria swoją działalność statutową prowadzi w tymczasowej siedzibie ‒ w pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20.