„Zrozumieć LGBT+” pod takim hasłem Urząd Miasta Krakowa we współpracy z Federacją Znaki Równości organizują serię spotkań i webinarów dla rodziców i dziadków dzieci identyfikujących się jako osoby LGBT+ .
Reklama
Rodzice i dziadkowie będą mogli dowiedzieć się więcej na tematy związane ze społecznością LGBT+ i podzielić się swoimi doświadczeniami „w atmosferze szacunku, zaufania i otwartości".
Webinary skierowane do rodziców odbędą się w październiku. Tematy, które będą omawiane podczas webinarów:
- podstawowe informacje o społeczności LGBT+ – różnorodność w ramach społeczności LGBT+ i na budowanie akceptacji oraz zrozumienia. Omówione zostaną podstawowe pojęcia i zjawiska w ramach tej społeczności.
- sytuacja prawna i społeczna osób LGBT+ w Polsce – aktualne regulacje prawne i wyzwania, z jakimi borykają się osoby LGBT+ w Polsce, aby lepiej zrozumieć ich kontekst.
- osoby LGBT+ – zagrożenia, dyskryminacja oraz zdrowie psychiczne młodzieży – analizę aspektów bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży LGBT+, szczególnie w Polsce, aby ułatwić wsparcie młodzieży w trudnych sytuacjach i wyjaśnić z jakimi problemami mogą się borykać.
- jak rozmawiać z dzieckiem o orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych oraz jak reagować na coming out – wartościowe wskazówki i strategie, które pomogą prowadzić otwarte rozmowy na te tematy oraz skutecznie wspierać dzieci i lepiej rozumieć doświadczeniach zarówno ich, jak i ich rówieśniczego środowiska.
Wszystkie webinaria będą prowadzone przez osoby wyspecjalizowane w tej tematyce, działające na rzecz osób LGBT+ i związane z tą społecznością, które podzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Szczegóły TUTAJ.
„Wspólnie możemy przyczynić się do tworzenia bardziej otwartego i rozumiejącego społeczeństwa, w którym każde dziecko może czuć się akceptowane i bezpieczne” – zachęca magistrat.
Reklama
Specjalne spotkania zaplanowano dla dziadków w czterech krakowskich Centrach Aktywności Seniorów. Uczestnicy będą mogli posłuchać wykładów prowadzonych przez ekspertów, wziąć udział w dyskusjach z osobami reprezentującymi różnorodne tożsamości i doświadczenia, a także będą mogli zapoznać się z specjalnie przygotowanymi dla nich materiałami edukacyjnymi.
Tematy spotkań:
- sytuacja prawna i społeczna osób LGBT+ w Polsce,
- dyskryminacja i zagrożenie przemocą osób LGBT+,
- zdrowie psychiczne młodzieży LGBT+,
- jak reagować, gdy ktoś bliski mówi, że jest LGBT+?
- jak lepiej komunikować i porozumiewać się z dziećmi i wnukami na temat różnorodności.
Terminy spotkań:
11 października o godzinie 16.00 w CAS Dębniki, ul. Bałuckiego 21/1.
19 października o godzinie 16.00 w CAS Super Senior, Os. Tysiąclecia 42.
Data ostatniego spotkania zostanie podana później.