Na placu budowy Centrum Muzyki w Cichym Kąciku uroczystość i… pierwszy koncert. W specjalnym sarkofagu zamurowano dziś tubę z Aktem Erekcyjnym i kilkoma pamiątkowymi przedmiotami.
Do tuby trafił też Manifest Capelli Cracoviensis, zdjęcie wszystkich muzyków Sinfonietty Cracovii z autografami, zaproszenie na uroczystość wydrukowane na specjalnym papierze, pamiątkowa moneta i wrześniowy numer „Krakowa.pl”
Akt erekcyjny podpisali we wtorek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski; Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa (ARMK), która odpowiada za inwestycję; Tomasz Sałata, członek zarządu Mirbud SA, spółki, która wygrała przetarg na budowę stanu surowego zamkniętego KCM i realizuje pierwszy etap budowy; dyrektor Capelli Cracoviensis Jan Tomasz Adamus i dyrektor Sinfonietty Cracovii Agata Grabowiecka – szefowie miejskich orkiestr.
W czasie uroczystości w Cichym Kąciku po raz pierwszy oficjalnie zabrzmiała muzyka. Na rozpoczęcie Capella Cracoviensis wykonała krótką sonatę w formie fanfary Heinricha Ignaza Franza von Bibera, austriackiego kompozytora i skrzypka z okresu baroku, a Sinfonietta Cracovia – na zakończenie „Orawę” Wojciecha Kilara, w pełnym, podstawowym składzie 20 muzyków.
– To tylko zapowiedź muzycznych wzruszeń, jakie czekają nas już niebawem w tym miejscu. Jeszcze zanim zakończy się budowa – zapowiada Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis. To będzie cykl koncertów czy też wydarzeń muzycznych „na budowie”, które będą organizowane w przyszłym roku albo na parkingu KCM, albo na Błoniach.
Reklama
– Ton wydarzeniom w Krakowskim Centrum Muzyki będą nadawać Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia, dwie znakomite i koncertujące w całej Europie miejskie orkiestry, które do tej pory nie miały swojej siedziby – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Ale Centrum Muzyki ma być otwartym miejscem dla tych wszystkich, którzy będą chcieli spędzać czas w sposób kreatywny. Dla mieszkańców, melomanów, także z różnych stron Polski i świata, artystów, muzyków, organizatorów koncertów muzyki poważnej, festiwali czy edukacyjnych warsztatów – dodał prezydent Majchrowski.
Krakowskie Centrum Muzyki, które powstaje na 3-hektarowej działce przy ul. Piastowskiej to zatopiona w zieleni sala koncertowa z przeszklonym foyer z widokiem na Wawel i Stare Miasto, z widownią na 1000 miejsc, wyposażoną w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr oraz przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną.
Pierwszy etap inwestycji według harmonogramu ma być zakończony do lipca 2024 r.
"Kolejny etap chcielibyśmy zakończyć w granicach około roku, żeby sala koncertowa, całe otoczenie i wszelkie działania organizacyjne związane również z operatorem na prowadzenie KCM – te wszystkie działania skutkowały tym, abyśmy na jesień 2025 r. mogli otworzyć pierwsze sezon muzyczny" – zapowiedział wiceprezydent Jerzy Muzyk.