Oficjalne otwarcie 9 września: tego dnia na trzech zupełnie nowych scenach Teatru Ludowego zainauguruje działalność Teatralny Instytut Młodych (TIM) Teatru Ludowego. To rezultat rewitalizacji dawnej Sceny Stolarnia. Powstała zupełnie nowa, w pełni nowoczesna i dostosowana do potrzeb najbardziej wymagających widzów przestrzeń. Tu będzie chodzić o coś więcej niż tylko teatr.
Reklama
To ma być nie tylko przestrzeń teatralna, ale również centrum spotkania i dialogu dla widzów, którzy staną się aktywnymi współtwórcami spektakli. Spektaklom towarzyszyć będą spotkania z psychologami i pedagogami teatru, „by jak najuważniej wsłuchać się w puls, który tworzy i nadaje rytm wyborom i decyzjom, bolączkom i radościom współczesnych nastolatków”- mówi dyrektorka Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska.
Jedną z pierwszych premier Teatralnego Instytutu Młodych będzie spektakl „Kruk z Tower” w reżyserii Darii Kopiec na podstawie tekstu wstrząsającego tekstu Andrieja Iwanowa, który opowiada o pełnej bólu i toksycznej miłości relacji syna i matki.
Nieoczekiwanie jedyną przestrzenią, w której rozmawiają ze sobą naprawdę staje się czat w internecie. Komunikator staje się protezą dla tej więzi, która wraz z kolejną wysyłaną wiadomością słabnie coraz bardziej.
Spektakl „Kruk z Tower” skierowany jest do młodzieży licealnej i dorosłych. Jego pokazom każdorazowo będą towarzyszyć warsztaty prowadzone przez pedagogów teatralnych, które będą stanowić rodzaj komentarza do spektaklu, ale również staną się okazją do dialogu i przepracowania tematów, jakie ze sobą niesie.
– Zależy nam, aby realizacje teatralne skierowane do nastolatków dotykały tematów ważnych, bliskich młodym ludziom, często również trudnych. Zależy nam, by odbiorca nie pozostawał sam po spektaklu, lecz miał okazję do wyrażenia swojej opinii, podzielenia się swoimi przemyśleniami, zadania pytań, które pojawią się w związku ze spektaklem – podkreśla Małgorzata Bogajewska.
Reklama
Oprócz produkcji spektakli Teatralny Instytut Młodych zaproponuje również widzom możliwość udziału w czytaniach performatywnych oraz zobaczenia spektakli gościnnych podczas listopadowego Festiwalu Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych.
Podczas festiwalu TIM zaprezentuje nową dramaturgię skierowaną do młodzieży, spektakle oraz projekty multidyscyplinarne współtworzone przez młodzież. Jedną z takich inicjatyw będzie realizowany przez Michała i Stanisława Chludzińskich spektakl muzyczny w oparciu o tekstu autorstwa nastolatków, które powstaną w ramach cyklu warsztatów muzycznych prowadzonych przez twórców.
Sam budynek TIM-u odegra również kluczową rolę w spektaklu produkowanym w ramach międzynarodowego projektu Play ON! New Storytelling and Immersive Technolgies, którego celem jest implementacja mechanizmów zaczerpniętych z gier komputerowych i produktów cyfrowych do narracji teatralnych.
W roku 2024 powstanie interaktywny spektakl wykorzystujący przestrzenne narzędzia interaktywne, takie jak kontrolery ruchu, interaktywne światło, środowisko VR.