Będzie kolorowy korowód, pokazy służby mundurowych, wieńce i warsztaty bukietowe – w niedzielę w Toniach odbędą się miejskie dożynki, a dzielnicowe również na osiedlach Wolica i Przewóz. Dożynki w Krakowie mają swoją długą tradycję (zobacz galerię zdjęć na końcu artykułu).
Dziś dożynki w Krakowie to, jak podkreślają organizatorzy sposobność, by przypomnieć o dziedzictwie terenów dawnych wsi, które wzbogaciły życie Krakowa po tym, gdy stały się dzielnicami miasta.
Dożynki miejskie w Toniach (dzielnica IV) odbędą się na terenie zielonym przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na ul. Maciejkowej. Poprzedzi je msza o godz. 15.00, podczas której zostanie poświęcony wieniec dożynkowy oraz chleb. Bezpośrednio po niej korowód przejdzie w stronę sceny.
Tam już od godz. 16.00 będzie działać strefa aktywności warsztatowo-rekreacyjnych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w pokazach specjalistycznego sprzętu przygotowanych przez straż pożarną, policję i wojsko. Będą warsztaty tworzenia bukietów dożynkowych.
Nie zabraknie strefy gastronomicznej, a program niedzielnego spotkania w Krakowie-Toniach zwieńczy międzypokoleniowa potańcówka.
Reklama
W niedzielę uroczystości dożynkowe odbędą się również w dzielnicy XIII na os. Przewóz, na terenie zielonym przy ul. Łutnia – (zabawa od 14.00. do 22.00), oraz w dzielnicy XVIII przy os. Wolica (boisko sportowe przy ul. Drożyska 3c). Początek o 14.40 a wieczorem od 19.00. zabawa taneczna.
Przed wojną krakowskie dożynki miały bardzo bogatą oprawę, a korowód przejeżdżał głównymi ulicami na Rynek Główny.