Zaledwie 0,66 m kw. mieszkania - taki metraż krakowskiej nieruchomości kupimy za jedną przeciętną pensję. Serwis RynekPierwotny.pl przedstawił ranking dostępności mieszkań.
W zestawieniu wzięto pod lupę 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużą ofertę nowych lokali. Eksperci sprawdzili, jak w tych metropoliach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt w obecnych warunkach.
W Krakowie za jedną przeciętną pensję kupimy 0,66 m kw. nieruchomości. Większy metraż można nabyć np. w Katowicach (0,87 m kw.) czy Bydgoszczy (0,77 m kw.).
Najgorzej pod względem stosunku cen mieszkań i wynagrodzeń wypada Warszawa. Choć w stolicy najłatwiej jest o dobrze płatną pracę, to ceny lokali są bardzo wysokie. Za jedną przeciętną pensję w czerwcu br. mogliśmy zakupić w stolicy zaledwie 0,59 m kw. mieszkania.
W rankingu wzięto również pod uwagę wielkość oferty mieszkaniowej w poszczególnych miastach.
W Krakowie na 1000 mieszkańców przypadało 20 ofert. To dobry wynik w porównaniu z innymi miastami uwzględnionymi w Rankingu. Mniejszy wybór nieruchomości mieli między innymi mieszkańcy Warszawy, Poznania czy Szczecina. Niemniej w Krakowie znacząco zmniejszyła się oferta mieszkań deweloperskich, rok do roku aż o 34%.
Reklama
Generalnie W Rankingu Dostępności Mieszkań najlepiej wypadają Katowice (100 punktów). Na drugiej pozycji znalazła się Bydgoszcz (96 punktów). Miejsce na podium przypadło także miastu Gdańsk (90 punktów). Czwarte miejsce zajął Wrocław (84 punkty). Z kolei na piątej pozycji ex aequo uplasowały się Lublin i Poznań (po 83 punkty). Na szóstej pozycji sklasyfikowano Łódź i Kraków (po 82 punkty). Natomiast stawkę zamykają Szczecin i Warszawa. Miasta te ex aequo znalazły się na siódmym miejscu, gromadząc na koncie po 72 punkty.
Punktacja:
Dostępność kredytowa w 50% wpływa na ostateczny wynik rankingu. Dla dostępności cenowej metrażu oraz wielkości oferty mieszkań przyjęto mniejsze wagi - odpowiednio 30% i 20%. Wynik każdego miasta w danej kategorii został ustalony względem lidera, czyli miasta otrzymującego 100 punktów. Jeśli inne miasto osiągnęło wynik gorszy np. o 30% od lidera, to zostało mu przyznane tylko 70 punktów. Później analitycy zsumowali wyniki miast z trzech analizowanych kategorii (uwzględniając podane wyżej wagi). Na koniec punkty przeliczono w skali, która zakłada, że 100 punktów zostało zarezerwowane dla lidera.