Autorzy raportu „Miasta dla rowerzystów” chwalą Kraków za rozbudowę ścieżek rowerowych, miejskie akcje i wypożyczalnię rowerów elektrycznych. Raport przygotował specjalistyczny serwis CentrumRowerowe.pl, który ulokował Kraków w czołówce miast sprzyjających rowerzystom.
Reklama
Autorzy podkreślają, że na rozbudowę infrastruktury rowerowej w 2022 roku przeznaczono w Krakowie 19 milionów złotych. Wybudowano nie tylko nowe ścieżki, ale także zadaszone parkingi dla rowerów. A w przyszłości siatka połączeń ma być znacznie gęstsza, „umożliwiając tym samym swobodny dostęp do różnych części miasta”.
Autorzy opracowania zwrócili także uwagę na miejskie akcje rowerowe, takie jak np. „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca… i tak w kółko”, bezpłatne kontrole stanu rowerów, czy kursowanie rekreacyjnych linii autobusowych ze specjalnymi przyczepami na rowery.
CentrumRowerowe.pl odnotowało również "sukces wypożyczalni rowerów elektrycznych Park-e-Bike", która jest dostępna bezpłatnie na parkingach typu Park & Ride: „Ma się ona całkiem dobrze, co widać po nieustannie zwiększającej się liczbie e-bike’ów".
Jak informuje magistrat, obecnie w Krakowie rowerzyści mają do dyspozycji około 273 kilometrów ścieżek i dróg dla rowerów. W ubiegłym roku powstało prawie 12 km dróg i ciągów pieszo-rowerowych. To m.in. ul. Conrada, al. Solidarności, ul. Strzelców, ul. Bunscha, ul. Kostaneckiego czy Trasa Łagiewnicka.
W tym roku użytkownikom jednośladów mają zostać oddane kolejne nowe trakty m.in. w ramach budowy Trasy Wolbromskiej, budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej, a także rozbudowy al. 29 Listopada. Nowe ścieżki pojawią się także w rejonie klasztoru sióstr norbertanek na Salwatorze, w Przylasku Rusieckim czy na ul. Stojałowskiego.