To jeden z najciekawszych nowych murali w Krakowie. Zakończyły się właśnie prac na Kazimierzu przy ul. Plac Nowy 1. To efekt współpracy Fundacji „101 Murali dla Krakowa” z firmą odzieżową Medicine.
Reklama
Mural nawiązuje do kultury żydowskiej. „Drzewo, którego nie da się ściąć” to opowieść snująca się przez stulecia, na stałe związana z krakowskim Kazimierzem.
„Ta legenda stała się dla nas bezpośrednią inspiracją powstania do głównego elementu muralu, jakim jest drzewo. Jest ono symbolem życia, zmieniających się pór roku oraz rozwoju dzielnicy. Z kolei jeleń, lew i wiewiórka to zwierzęta, które bezpośrednio odnoszą się do narodu żydowskiego” – wyjaśniają twórcy.
„Woda wylewająca się z dzbanów zasilająca drzewo to symbol trwającej kultury, narodu który przetrwał, mimo szargania wiatrami historii. Dwa ptaki niosące koronę to uniwersalny symbol miasta z nadania królewskiego. W przypadku tego muralu odnosi się do Kazimierza, dziś dzielnicy Krakowa – a kiedyś oddzielnego miasta”.
Reklama
Pośród listowia znalazło się miejsce na tradycyjne smakołyki i zabawki żydowskie. Z kolei kolorystka muralu bardzo wpisuje się w okoliczne budynki i zieleń.
Projekt został przygotowany przez grafików: Przemysława Widła, Karolinę Danek, Joannę Dobranowską, Piotra Jakóba.