Choć to najbardziej kryzysowy, z największym deficytem w historii budżet Krakowa, na zieleni miasto oszczędzać nie będzie. „To najbardziej zielony budżet w historii miasta. Mimo kryzysu” – cieszy się dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.
Reklama
Kraków na zieleń przeznaczy w przyszłym roku przeszło 211 mln zł. Zakończy się wiele inwestycji w parki i zieleń. Zostaną otwarte park Zakrzówek, park Bednarskiego, Ogrody Płaszów, Staw Płaszowski, będą kontynuowane prace w parku Duchackim.
Zaplanowano również otwarcie parku przy ul. Karmelickiej, który powstaje z inicjatywy mieszkańców.
Na zielonej mapie Krakowa pojawią się również: park Tetmajera, park Grzegórzecki, park na Załęczu czy Centrum Spotkań Edukacyjno-Ekologicznych w Węgrzynowicach. Rozpoczną się również pierwsze prace w ramach parku Kolejowego pod estakadami.
Reklama
A lista jest znacznie dłuższa. Planowana jest rewitalizacja parku Wyspiańskiego, powstanie park nad Białuchą, park Złocień – pierwszy park w tym rejonie miasta, park Kurczaba. Będą prowadzone dalsze prace w parku Kurdwanów, w parku Bagry Wielkie, czy w parku przy forcie Bronowice.
W ramach Budżetu Obywatelskiego rozpoczną się również pierwsze działania na Białych Morzach, a także w przyszłym parku Woźniców, kontynuowane będą prace w parku Łagiewniki, czy na terenie Młynówki Królewskiej – najdłuższego parku w Polsce.
Wspólnie z mieszkańcami będzie realizowanych aż 65 zadań dzielnicowych oraz sześć ogólnomiejskich, wśród których znalazło się m.in. sadzenie drzew na Rynku Głównym.
Reklama
W Krakowie przybędzie również parków kieszonkowych, które tak chętnie mieszkańcy zgłaszają i wybierają, czyli zadania z budżetu obywatelskiego – plac Nowowiejski, os. Piastów, Saski Park Kieszonkowy, park Krakowianek.
Nie zabraknie również realizacji dla miłośników aktywnego wypoczynku takich, jak pumptruck Lubstroń, modernizowane będą ogródki jordanowskie, boiska i place zabaw.