Jest już gotowy projekt rezolucji Rady Miasta Krakowa o zaprzestaniu finansowania lekcji religii z budżetu centralnego i samorządowego. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w styczniu.
Reklama
"Rada Miasta Krakowa apeluje o zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu centralnego i samorządowego. Uważamy, że lekcje religii powinny być traktowane wyjątkowo ze względu na swoją specyfikę, a księża i katecheci powinni pracować wyłącznie na zasadach wolontariatu. Nie jest realnym postulat nauczania religii poza szkołami w salkach parafialnych, co być może byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w drodze ustawy określić zasady wynagrodzenia katechetów (w tym przypadku raczej jego braku)" – brzmi projekt rezolucji przygotowany przez dwóch krakowskich radnych, Łukasza Wantucha i Dominika Jaśkowca.
Autorzy rezolucji podkreślają, że co prawda rząd ma obowiązek finansować naukę religii, ale przekazywana subwencja oświatowa jest niewystarczająca i gminy muszą dopłacać z własnych środków.
Reklama
W Krakowie lekcje religii kosztują 30 mln zł rocznie, w tym 10 mln dopłaca z własnych środków miasto. Autorzy rezolucji przypominają, że w podpisanym w 1993 roku konkordacie nie ma mowy ani o liczbie lekcji religii w szkołach, ani o wynagrodzeniach katechetów.
Głosowanie rezolucji odbędzie się 11 stycznia.