W Krakowie już po raz drugi miejskie place oraz ulice zmienią swoją nazwę na jeden dzien. Akcja jest związana z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.
Reklama
Święto Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka uchwalone zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1950 roku z okazji rocznicy popisania Powszechnej deklaracji praw człowieka. Już od dwóch lat Kraków 10 grudnia stara się przypominać mieszkańcom o tym dniu.
"Jako miasto, które angażuje się bardzo mocno w działania na rzecz polityki równościowej, wielokulturowej czy polityki otwartości pragniemy, by w przestrzeni publicznej było to symbolicznie zaznaczone. Wartości takie jak szacunek, prawa człowieka, solidarność są elementami, które nas łączą i są niezbędne w budowaniu silnej wspólnoty miejskiej'' - mówi Life in Kraków Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.
Z tej okazji Plac Wszystkich Świętych zamieni się na plac Praw Człowieka, a plac Centralny im. Ronalda Reagana w plac Sprawiedliwości Społecznej. Zmianie ulegną również nazwy ulic. Ulica Wielopole w sobotę będzie nosić nazwę ul. Równego Traktowania, ul. Krupnicza zostanie ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stanie się al. Braterstwa i Siostrzeństwa.
Reklama
Już niebawem wprowadzony zostanie również miejski program „Kraków dla Równości”.
''Kraków już od dłuższego czasu działa na polu równości m.in. przez powołanie Rady Równego Traktowania czy podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, przyjęcie planu równości płci dla Urzędu Miasta Krakowa. Wprowadzonych zostało także szereg inicjatyw takich jak ''Miesiąc Krakowianek'' czy ''Maj równości''. W działaniach tych kluczowe jest wypracowanie długoletniej strategii. Program ''Kraków dla Równości'' obejmie działania mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i wskaże narzędzia wzmacniania idei praw człowieka na poziomie lokalnym” - zapowiada Nina Gabryś.