Urząd Miasta oficjalnie potwierdził, że w Teatrze Groteska zostanie przeprowadzonych kilka kontroli w związku doniesieniami medialnymi dotyczącymi mobbingu i szykan, jakich miał się dopuścić dyrektor wobec swoich podwładnych.
Reklama
Chodzi o reportaż jaki ukazał się w Gazecie Wyborczej, w którym aktorzy i pracownicy administracyjni - byli kasjerzy, pracownicy biura obsługi widowni, PR-owcy, plastycy czy obsługa techniczna opowiadali o zarządzaniu strachem, poniżaniu i ośmieszaniu, o niespodziewanych zwolnieniach za drobne potknięcia i wpadaniu w furię przez dyrektora teatru Groteska Adolfa Weltschka..
Pracownicy mówili Gazecie, że wielu z nich przepłaciło to zdrowiem i leczeniem psychiatrycznym.
Z kolei na profilu Teatru na Facebooku został opublikowany list, który miało podpisać 57 pracowników Teatru czyli 79% załogi. Sygnatariusze tego listu „stają murem za dyrektorem” i zaprzeczają zarzutom.
Oprócz kontroli pracownicy instytucji wezmą udział w szkoleniu antymobingowym. Zgodnie z zapowiedziami i ministerialnymi procedurami zostanie także przeprowadzony konkurs na stanowisko dyrektora.
Reklama
− W miejskich instytucjach i Urzędzie Miasta Krakowa nie ma przyzwolenia na żadne przejawy dyskryminacji, mobbingu, praktyk w których dochodzi do przekroczenia granic przyzwoitego zachowania i naruszenia godności osobistej pracowników i pracowniczek. Wyrażamy wsparcie dla każdej osoby, która doświadczyła mobbingu w swoim otoczeniu zawodowym i jednocześnie wyrażamy zdecydowane potępienie dla tego typu nadużyć – podkreślają Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej oraz Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Planowane jest przeprowadzenie również kontroli kadrowo-płacowej w zakresie przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy, prawidłowości zawierania umów i czasu pracy. Dodatkowo prezydent Krakowa skieruje wniosek o przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy.