Deweloperzy Krakowa aktywnie oswajają wszystkie dostępne tereny – w dzielnicach mieszkaniowych powoli zaczyna brakować miejsca na nowe budownictwo, a przynajmniej ceny działek inwestycyjnych są już odczuwalnie wyższe. To zmusza deweloperów do odkrywania zalet przedmieść – dzisiaj my też skupimy się na tym obszarze wokół Krakowa i opowiemy, czy warto szukać nowego mieszkania na obrzeżach Krakowa.
Przedmieścia – gdzie się buduje
Rynek pierwotny Krakowa oferuje dużo różnorodnych lokalizacji, wyróżniających się kameralnością oraz położeniem tuż przy granicy miasta. Jakie przedmieścia Krakowa są ostatnio najchętniej uczęszczane przez deweloperów i wybierane przez osoby poszukujące własnego mieszkania?
Wieliczka – ulokowane na południowy wschód od Krakowa autonomiczne miasto, stanowiące jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia dla turystów przybywających do Krakowa. Obecnie powstaje tu dużo nowych mieszkań oraz domów w różnorodnej zabudowie. Warto zwrócić uwagę na ofertę nie tylko z obrębu Wieliczki, ale też z powiatu wielickiego – z ostatnich realizacji należy wymienić osiedle jednorodzinne Panorama Krakowa w Grabówkach, gdzie ceny za metr kwadratowy są naprawdę nieprzeciętnie przystępne.
Skawina – oddalona jedynie o kilkanaście kilometrów od centrum Krakowa miejscowość staje się coraz bardziej popularnym miejscem do zamieszkania. Działa tu szereg krakowskich deweloperów, a oferta nieruchomości jest charakterem i różnorodnością zbliżona do wielkomiejskiej.
Modlniczka – ulokowana na północny zachód od Krakowa kameralna wieś, gdzie obecnie buduje się dużo nowych domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej.
Zielonki – miejscowość, przylegająca do dzielnicy Prądnik Biały i doskonale połączona z Krakowem. Znajdziemy tu nowe mieszkanie – głównie na osiedlach o kameralnej zabudowie – oraz dom jednorodzinny.
Dzielnice krańcowe – też dobry wybór?
Osoby poszukujące mieszkania w rozsądnej cenie nie są skazane jedynie na przedmieścia – w granicach Krakowa również znajdziemy dość sporo inwestycji sprzedawanych w przystępnych cenach.
Jakie dzielnice Krakowa oferują najniższe ceny nowych mieszkań?
Wzgórza Krzesławickie – zielona dzielnica, wyróżniająca się ciszą i spokojem, zabudowana w domy oraz kameralne osiedla wielorodzinne.
Swoszowice – najbardziej wysunięta na południe dzielnica Krakowa, kameralna i cicha, częsty cel dla rodzin z małymi dziećmi.
Mistrzejowice – jedna z najmniejszych dzielnic Krakowa, buduje się tu zarówno budynki wielorodzinne, jak i domy, a infrastruktura oraz połączenie komunikacyjne z miastem nie wywołują żadnych zastrzeżeń.
Prądnik Biały – zarezerwowana przeważnie dla budownictwa wielorodzinnego dzielnica o dobrej infrastrukturze i mieszkaniowym charakterze. Nowe mieszkania na Prądniku Białym kosztują odczuwalnie mniej, niż nawet w sąsiadującej dzielnicy Prądnik Czerwony.
Dębniki – dość rozległa dzielnica granicząca przez rzekę ze Starym Miastem, wyróżnia się dość niską gęstością zabudowy i bogatą ofertą deweloperską. Jest chętnie wybierana przez osoby ceniące sobie kameralność i bliskość terenów zielonych.
Mieszkanie na obrzeżach – czy warto?
Odpowiedź na to pytanie brzmiałaby dość jednoznacznie – warto. Dlaczego? Przyczyn jest kilka.
Dużo niższe ceny. Jeśli nie chcesz przepłacać za centralną lokalizację i nie zależy Ci aż tak na zabytkowej zabudowie w okolicy oraz pieszej dostępności głównych atrakcji miasta – obrzeża oraz przedmieścia Krakowa będą trafnym wyborem.
Dobry standard. Na przedmieściach i w krańcowych dzielnicach Krakowa działają ci sami wiodący deweloperzy – jak Dom Development, Develia czy Wawel Service, więc nie musisz obawiać się, że jakość powstających tu nieruchomości będzie niższa, niż rynkowa.
Udogodnienia. Kraków bardzo prężnie się rozwija, na jego mapie jest coraz mniej terenów zaniedbanych i zdegradowanych. Dotyczy to też przedmieść oraz “sypialń” Krakowa – tutejsza infrastruktura ciągle się rozbudowuje i poprawia.