Po wakacjach czekają nas cięcia w rozkładach jazdy. Na drogi ma wyjechać o 25 autobusów mniej, kilka linii zostanie zlikwidowanych i skróconych, a inne będą kursować ze zmniejszoną częstotliwością. Władze miasta zapewniają, że cięcia dotkną linii, które obsługują relacje podobne do komunikacji tramwajowej, ale lewica domaga się dymisji prezesa MPK.
Reklama
Działacze partii Razem Igor Jurkowski i Ewą Owerczuk na sobotniej konferencji prasowej zwracali uwagę, że już od dawna mówiło się o wewnętrznych problemach spółki - kierowców jest za mało, pensje są niskie, a atmosfera w miejscu pracy zła. „Choć odbyły się rozmowy z radnymi, związkami zawodowymi, spotkania z kierowcami i zapewnienia że wszystko będzie lepiej, to teraz widzimy, że poza niesatysfakcjonującą podwyżką dla kierowców, niewiele się zmieniło” - twierdzi Igor Jurkowski.
„To skandal, że spółka publiczna nie potrafi zapewnić swoim pracownikom - motorniczym i kierowcom, godnych wynagrodzeń. To niedopuszczalne, aby przepracowani, przeciążeni i zmęczeni kierowcy mieli siadać za kierownicą autobusu i brać odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów i pasażerek - zwraca uwagę Ewa Owerczuk.
Reklama
„Prezes Zarządu MPK Rafał Świerczyński winą za aktualny stan rzeczy obciążą braki kadrowe i, pośrednio, braki finansowania, a my pytamy - ile brakuje pieniędzy i o jakich funduszach mowa? Jak wygląda aktualna rotacja pracowników w MPK? Tylko konkretne dane pozwolą na odpowiednią reakcję i zażegnanie problemu. Wystosowaliśmy pismo do prezydenta Jacka Majchrowskiego, gdzie podkreślamy złą sytuację w krakowskim MPK, jak i żądamy dymisji Prezesa Zarządu MPK Rafał Świerczyńskiego" - dodaje Jurkowski.