Limit przeznaczony na zabiegi dla krakowskich par wyczerpał się już w pierwszym dniu składania wniosków. W ramach „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” leczenie uzyska w sumie 201 par.
Władze miasta na leczenie niepłodności metodą in vitro przeznaczyły w tym roku milion złotych.
Do programu kwalifikowały się wyłącznie osoby mieszkające w Krakowie. Wiek kobiety ubiegających się o finansowanie leczenia musiał się mieścić w przedziale wieku 20-42 lata.
Każda para zakwalifikowana do programu ma prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka. Dodatkowo pary mają także możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty u psychologa, specjalizującego się w dziedzinie niepłodności.
Reklama
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w społeczeństwach wysokorozwiniętych niepłodność dotyka 10–12 proc. populacji. W Polsce problem jest jeszcze większy, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że niepłodność dotyczy 1,5 mln polskich par, czyli 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.