W dawnym areszcie mają powstać nowoczesne biura Instytutu Pamięci Narodowej. Wymienione będą instalacje, przebudowane niektóre pomieszczenia, nad wszystkimi pracami czuwa konserwator zabytków.
Reklama
Areszt przy Czarnieckiego to budynek zabytkowy, powstał w 1905 roku jako gmach Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego Miasta Podgórza. W czasie II Wojny Światowej torturowano tu więźniów polskiego patriotycznego podziemia.
Po wojnie niewiele się zmieniło, w latach 40. i 50. komuniści wykorzystywali budynek jako więzienie polityczne, później obiekt stał się filią aresztu przy Montelupich.
Reklama
W celi przy Czarnieckiego powstał słynny więzienny song „Czarny chleb i czarna kawa”. Napisał go 1974 roku Jerzy Wawrzyński, aresztowany za śpiewanie na Rynku Głównym antykomunistycznych piosenek.
Od kilku lat zamknięty w 2018 roku areszt jest własnością Instytutu Pamięci Narodowej. W lutym IPN podpisał umowę z firmą Erbud na rewitalizację i przebudowę budynku. Remont ma kosztować 27,5 mln zł netto, zakończy się jesienią przyszłego roku.
W wyniku prac mają zostać odtworzone charakterystyczne elementy budynku z czasów, gdy nie był on wykorzystywany jako areszt. Już zniknął mur z drutem kolczastym, który przez dekady okalał budynek, z okien zostaną zdemontowane kraty. Odnowione zostaną sterczyny, czyli dekoracyjne wieżyczki i ozdobne lukarny w dachu.
Reklama
Wnętrze budynku ma być funkcjonalne i nowoczesne. W planach jest między innymi zamontowanie wind.