W Międzynarodowym Dniu Przeciwko Homofobii i Transfobii i Bifobii, na budynku krakowskiego magistratu po raz pierwszy zawisła tęczowa flaga. Kraków został też przyjęty do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności.
Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej, realizowana w krajach Unii Europejskiej. W Polsce inicjatywę prowadzi Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Karta jest zobowiązaniem do przestrzegania zasady równego traktowania, każdy sygnatariusz ma przeciwdziałać dyskryminacji i budować otwarte, inkluzywne, różnorodne miejsca pracy dla swoich pracowników i pracowniczek.
17 maja to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii ( IDAHOT), święto obchodzone w celu upamiętnienia daty usunięcia przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualizmu jako choroby z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.
Reklama
W tym roku po raz kolejny w światowym raporcie ILGA (International Lesbian and Gay Association) Polska pod względem przestrzegania praw osób LGBT+ jest na jednym z ostatnich miejsc. Raport przygotowany jest w oparciu o badania opinii publicznej, ale także analizuje krajowe prawodawstwo w zakresie równego traktowania osób nieheteronormatywnych.
Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. równego traktowania podkreśla, że osoby LGBT+ na co dzień mierzą się z dyskryminacja prawną i doświadczają mowy nienawiści. Dlatego potrzebny jest szereg zmian.
"Pragnąc budować Kraków inkluzywny pragniemy w skali polityk lokalnych, perspektywę równościową implementować na szeroką skalę. Obok rozwiązań systemowych, chcemy także podkreślić ważną rolę symboli. Z tej okazji na krakowskim magistracie na jeden dzień zobaczycie tęczową flagę" - napisała na FACEBOOK-u Nina Gabryś.