W Małopolsce nadano obywatelom Ukrainy już ponad 100 tys. numerów PESEL. Najwięcej w Krakowie (20 263), Krynicy-Zdrój (2311) oraz Skawinie (2042). Szacuje sie jednak, że w samym Krakowie uchodźców jest ponad 130 tysięcy. Nie wszyscy jednak starają się o numer PESEL.
Reklama
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ocenia, że nadawanie numerów PESEL obywatelom Ukrainy przebiega sprawnie. - Dla wsparcia samorządów oddelegowaliśmy blisko 70 pracowników administracji rządowej – dodaje.
W Krakowie zorganizowany został jeden, centralny punkt nadawania numeru PESEL – w TAURON Arenie Kraków. W pierwszych dniach nadawania numeru ustawiały się tam długie kolejki, teraz zainteresowanie jest dużo mniejsze.
Szacuje się, że w Krakowie przebywa ponad 150 tysięcy uchodźców. Znaczna ich część nie zabiega na razie o numer PESEL, licząc na szybki powrót do Ukrainy.
Numer PESEL uprawnia do uzyskania pomocy socjalnej oraz wszelkich innych świadczeń. Nie jest natomiast konieczny podczas wizyty u lekarza, czy zapisywania dziecka do szkoły lub przedszkola.
Reklama
Na mocy specustawy obywatele Ukrainy, którzy otrzymają numer PESEL, mogą zostać beneficjentami programu 500 plus. Przysługuje im także prawo do świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku.