Ważna informacja dla osób mieszkających w Krakowie, które nie są tu zameldowane. Rozliczając się z podatków, w deklaracji PIT należy wybrać Urząd Skarbowy zgodny z faktycznym miejscem zamieszkania, a nie zameldowania. Przynosi to wymierne korzyści dla każdego mieszkańca.
Reklama
Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Rozliczenie podatku w Krakowie jest proste.
Władze miasta przypominają i apelują do mieszkających w Krakowie osób — niezależnie, czy są tu zameldowane, czy nie — by w rozliczeniu podatkowym, w formularzu PIT wskazały jako właściwy jeden z sześciu funkcjonujących w Krakowie urzędów skarbowych.
O tym, który jest właściwy dla danej osoby, decyduje konkretne miejsce zamieszkania. Łatwo można to ustalić, wpisując do dostępnej tutaj wyszukiwarki, która nasz adres przyporządkuje do odpowiedniego urzędu.
Dlaczego warto rozliczać podatek w Krakowie?
Korzyści odnosi każdy mieszkaniec: pośrednio i bezpośrednio Pośrednio, bo dzięki rozliczeniu podatku w Krakowie miasto ma więcej pieniędzy na inwestycje, zieleń, edukację, komunikację miejską, kulturę – na wszystko, co pozwala miastu sprawie funkcjonować, z czego korzystają wszyscy mieszkańcy.
Polski Ład uderzył w Kraków
Około jednej trzeciej budżetu Krakowa to przychody z podatku PIT. W rozmowie z dwutygodnikiem krakow.pl Zastępca Prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider zauważa jednak, że w wyniku zmian podatkowych wprowadzanych przez rząd polskie miasta tracą znaczną część swoich wpływów.
Z powodu tzw. Polskiego Ładu Kraków straci ok. 650 milionów złotych, a rekompensata wyniesie ledwie 225 milionów. Dlatego Kraków zabiega o nowych podatników.
Jak wylicza Urząd Miasta za kwotę, którą średnio jeden podatnik wkłada do miejskiego budżetu, można – alternatywnie – wyremontować 10 m kw. zniszczonego chodnika, pomalować 15 zatartych już przejść dla pieszych, posadzić dwa drzewa, zasiać 100 m kw. trawnika.
Rozliczanie podatku w Krakowie opłaca się każdemu
W zeszłym roku blisko 25 tys. osób rozliczyło się w Krakowie po raz pierwszy. Nowi podatnicy dołożyli do miejskiej kasy około 67 mln zł. To kwota, za którą można zbudować dwie szkoły podstawowe, albo postawić trzy kryte pływalnie.
Dziesięć lat temu w Krakowie rozliczało się 583 tys. podatników, za rok 2020 zrobiło to już 658 tys. osób.
Korzyści ma również każdy mieszkaniec indywidualnie. Osoby rozliczające podatek w Krakowie mają prawo do Karty Krakowskiej. Jej posiadacze mogą korzystać ze zniżek w komunikacji miejskiej (25% przy zakupie biletów okresowych), instytucjach kultury czy w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu, także tych komercyjnych.
Warto również pamiętać, że o nowym miejscu zamieszkania możemy poinformować urząd skarbowy także w dowolnym momencie roku. Służy do tego zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3 (za jego pomocą możemy zaktualizować m.in. miejsce zamieszania, dane kontaktowe czy numer rachunku bankowego, na który realizowane są zwroty podatków).
Wypełniony dokument podatnik składa w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania – osobiście, pocztą tradycyjną lub elektronicznie.