Urząd Miasta Krakowa prowadzi zbiórkę darów dla mieszkańców Lwowa i osób, które uciekają z rejonów bliższych granicy z Rosją do tego miasta. Rzeczy przyjmowane są codziennie między 12 a 20 na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Zbiórki rzeczy i leków dla ofiar ataków i żołnierzy są prawodzone także w pięciu innych miejscach w Krakowie.
Reklama
Tu można wesprzeć Ukraińców
Ul. Szeroka 6 Klezmer Hois (codziennie, godzina 9.00 – 22.00)
Ul. Sławkowska 28, Kawiarnio-księgarnia NIĆ (codziennie, godzina 8.00 – 20.00)
Ul. Wiślna 11, Cerkiew greko-katolicka w Krakowie, wejście ze strony ul. Olszewskiego, restauracja Padre (codziennie, godzina 9.00 – 19.00)
Aleja Jana Pawła II 232 Nowa Huta Cultural Centre (od 25/02/2022 godziny przyjęcia pomocy 7.00 – 22.00)
Ul. Miodowa 24, Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Kraków) (poniedziałek, czwartek, godzina 10.00.18.00)
Czego potrzeba?
Potrzeba leków (bandaże oraz opatrunki, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, chirurgiczne maseczki oraz rękawiczki, a także antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczenia wody, taktyczne opaski uciskowe, antyseptyki), ciepłych ubrań, kurtek, kocy i materacy, a także skarpet, obuwia i środków higieny osobistej (od szczoteczek i pasty do zębów, przez pieluchy po wkładki higieniczne i ręczniki papierowe).
Potrzeba również żywności (takiej z długim terminem przydatności do spożycia, batoników energetycznych, suszonych owoców, orzechów, konserw i kasz błyskawicznych oraz mieszanek dla dzieci i wody). Na liście potrzeb są też reflektory, generatory prądu, hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne, śpiwory, noktowizory i krótkofalówki Motorola.
Reklama
Można też wspierać finansowo:
Odbiorca: Fundacja Instytut Polska-Ukraina
Nr konta: 61 1600 1013 1893 2582 5000 0002
Prosimy wpisać w tytule: Darowizna na pomoc Ukrainie.
Odbiorca: Fundacja Zustricz
Nr konta: 44 1750 0012 0000 0000 3829 1904
Prosimy wpisać w tytule:: pomoc dla Ukrainy
Reklama
Osoby, które chcą osobiście pomóc organizacjom krakowskim, mogą zostać wolontariuszami. "Prosimy o zgłaszanie się osób, które potrafią tłumaczyć z języka ukraińskiego i rosyjskiego oraz ludzi mogących pomóc uchodźcom z Ukrainy w zapewnieniu wsparcia prawnego, medycznego i edukacyjnego" - czytamy w apelu organizacji ukraińskich.
Szczególnie proszeni są właściciele samochodów, którzy mogliby wziąć udział w przewozie osób i rzeczy.
Aby zostać wolontariuszem, prosimy o kontakt z księgarnią-kawiarnią „NIĆ" pod adresem: ul. Sławkowska 28.
Do wolontariatu (jak również chęci udostępnienia lokalu mieszkalnego lub wynajmu) można też zgłaszać się pod tym linkiem. Chęć udostępnienia swojego mieszkania lub wynajmu jest bardzo ważna.
Potrzeba też krwi. Oddać ją można w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, który znajduje się na ul. Rzeźniczej 11.