W trakcie remontu Kossakówki, archeolodzy natrafili na dużą serię zabytków archeologicznych:– ceramikę, monety, zdobione guziki, czy fajki. Jednym ze znalezisk jest również pochówek szkieletowy. Archeolodzy są zaskoczeni, ponieważ obiekt jest nowożytny i takich znalezisk się tutaj nie spodziewali.
Reklama
.
Wśród znalezisk są przedmioty codziennego użytku, przedmioty wykonane z metalu, ze szkła, z ceramiki oraz z kości, z rogu. To m.in. zdobione guziki, fajki, zdobiona ceramika, kafle czy monety. Wiek odnalezionych przedmiotów archeolodzy szacują na ok. XVI/XVII.
Jednym ze znalezisk jest też pochówek szkieletowy, na który natrafiono podczas podsadzania fundamentów obiektu. Na dużej głębokości, ok. 3,5 m, znaleziono jednostkowy grób, w którym natrafiono na szkielet kobiety, ok. 25-30-letniej. – Obiekt ten jest nietypowy, ponieważ w tym miejscu nie było potwierdzonego cmentarzyska – informuje Szymon Pawlikowski, kierownik badań archeologicznych w Kossakówce.
Badania antropologiczne pozwoliły określić płeć i wiek, natomiast przyczyny śmierci na razie nie ustalono. Materiał antropologiczny pozwala określić wiek pochówku na ok. XVI/XVII

Zabytkowy zespół dworsko-parkowy Kossakówka, od końca 2019 roku należy do MOCAK-u. Doprowadzenie go do stanu użytkowania wymaga generalnego remontu i adaptacji.
Ma tu powstać muzeum, w którym będą prezentowane dokonania rodziny Kossaków. W ogrodzie MOCAK planuje budowę pawilonu pełniącego funkcje kulturalne, w tym mieszczącego kawiarnię literacką.