Ponad 33,5 miliona euro trafi do Małopolski w ramach unijnego instrumentu REACT-EU. Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w obecnie obowiązującym programie regionalnym. Niebawem pieniądze zasilą budżety małopolskich szpitali i firm - informuje Małopolski Urząd Marszałkowski. Te pieniądze nie trafiłyby do Małopolski, gdyby nie została uchylona dyskryminująca uchwała wymierzona w ludzi LGBT.
Reklama
.
REACT-EU jest jednym z elementów tak zwanego Europejskiego Planu Odbudowy, czyli dodatkowego wsparcia na walkę z kryzysem w Europie oraz naprawę gospodarki dotkniętej skutkami COVID-19.
"Fundusze unijne są dziś fundamentem bezpieczeństwa i rozwoju Małopolski. Ostatnie dwa lata pandemii pokazały możliwości, jakie daje nam unijne wsparcie. Teraz kolejne zadania czekają na realizację w ramach dodatkowych środków. Tę szansę musimy wykorzystać. Od tego zależy przyszłość, dynamiczny rozwój naszego regionu. Wsparcie z Unii Europejskiej jest niezbędne do odbudowy małopolskiej gospodarki, po kryzysie związanym z pandemią" – wyjaśnia marszałek Witold Kozłowski.
Ten sam marszałek, który wraz z radnymi wojewodzkimi z PiS przez dwa lata upierał się przy homofobicznej uchwale anty-LGBT, z powodu której Komisja Europejska blokowała wypłatę tych funduszy.
Reklama
.
Pod koniec września udało się przyjąć uchwałę uchylającej deklarację anty-LGBT, którą zaproponowali radni Koalicji Obywatelskiej. Część radnych PiS, którzy wcześniej próbowali na różne sposoby utrzymać kontrowersyjny dokument, pod naciskiem Komisji Europejskiej uległo i zagłosowało za projektem opozycji.
Przeciw byli radni z Solidarnej Polski, którzy mówili, że nie poddadzą się "dyktatowi Unii Europejskiej". W podobnym tonie wypowiadał się radny Bogdan Pęk, który mówił o "terorryzmie Unii Europejskiej".
Teraz blisko 20 mln euro z przyznanych środków zostanie skierowanych na odbudowę małopolskiej ochrony zdrowia. Unijne wsparcie pozwoli na zniwelowanie negatywnych skutków społecznych i zdrowotnych pandemii COVID-19. Wpierane będą projekty w obszarze wzrostu dostępności oraz jakości usług medycznych.
Pozostała część z przyznanej puli środków europejskich, blisko 14 mln euro, trafi do małopolskich przedsiębiorców, na pokrycie kosztów realizacji projektów, związanych z odbudową gospodarki regionu.
.