Miasto zapowiada stworzenia otwartej galerii muralu. Tę rolę będą pełniły co najmniej cztery ściany w przestrzeni Krakowa, na których będą cyklicznie powstawać nowe murale. Kraków wprowadza politykę muralową.
Reklama
.
Murale są często nadużywaną formą w rozmaitych kontekstach: reklamowych, marketingowych, rocznicowych. Bywa, że namalowane przy okazji okazjonalnych grantów pozostają porzucone, tracą swoich opiekunów, a społeczność sąsiedzka wzywa miasto albo spółdzielnie mieszkaniowe do rewaloryzacji, rewitalizacji, albo w najgorszym wypadku usunięcia.
By przeciwdziałać negatywnym skutkom ‒ w toku wielomiesięcznych rozmów, warsztatów i konsultacji ‒ powstała krakowska polityka muralowa.
Jej wypracowanie miasto powierzyło zespołowi DNA Miasta pod kierunkiem Artura Celińskiego – politologa, miejskiego konsultanta, komentatora życia publicznego, społecznika, eksperta w dziedzinie polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju.
Reklama
.
– W Krakowie mamy niezwykły zasób murali. Układa się w znakomity szlak wielkoformatowych malowideł nierzadko inicjowanych drogą konkursową, z udziałem cenionych artystów i znawców tego typu sztuki publicznej. Celem naszej polityki jest uporządkowanie procedur związanych z podejmowaniem decyzji dotyczących tworzenia nowych i konserwacji istniejących murali. Ma to pomóc w wypracowaniu dobrego standardu tworzenia nowych murali na terenie Krakowa – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
‒ Definicja dobrego muralu nie jest oczywista.Istotą dobrego muralu nie jest nie tylko jego monumentalny charakter, umiejscowienie na zewnętrznych ścianach budynków i artystyczny wyraz. Ważny jest także związek z miejscem, w którym powstaje dany mural i związek z konkretną wspólnotą, która jest jego współtwórcą lub odbiorcą – mówi Artur Celiński.
Reklama
.
Jak osiągnąć założone cele? Pierwszym etapem jest powołanie specjalnego Zespołu ds. murali, który będzie zajmował się realizacją polityki muralowej. Zespół będzie odpowiedzialny za opiniowanie nowych wniosków, a także gromadzenie i udostępnianie dokumentacji związanej z istniejącymi i powstającymi muralami.
Szczegółowe informacje o możliwości dołączenia do zespołu pojawią się na początku stycznia.
Miast o zapowiedziało także stworzenie otwartej galerii muralu. Tę rolę będą pełniły co najmniej cztery ściany w przestrzeni Krakowa, na których będą cyklicznie powstawać nowe murale.
Będą one dokumentowane i ułożą się w formę zmiennej ekspozycji, zastępowane będą kolejnymi realizacjami co 2-4 lata, w zależności od jakości realizacji i stanu technicznego murali. Decyzje w tej sprawie będzie podejmował powołany Zespół ds. murali.
Reklama
.