Pierwsza w Polsce Gaduławka staneła na krakowskim Kazimierzu. Ma pomagać w walce z samotnością oraz odbudowywać poczucie wspólnoty wśród ludzi.
Reklama
Gaduławka jest polskim odpowiednikiem Happy to Chat Benches stworzonego przez Allison Owen Jones w Cardiff. Akcja dotarła do Polski, dzięki przemówieniu TEDxKazimierz, gdzie inicjatywę przejął krakowski przedsiębiorca Richard Lucas oraz Maria Gorczyca, we współpracy z Fulco — jedną z czołowych firm architektonicznych w Polsce.
Pomysł zrodził się, gdy Allison podczas spaceru zobaczyła mężczyznę, który wyglądał na samotnego. Trudno było jej do niego podejść i zacząć rozmowę, tak by sytuacja nie wydała się niezręczna. Postanowiła to zmienić. Niedługo potem na ławkach w Cardiff zawisły zielone tabliczki zachęcające do porozmawiania z nieznajomym.
Reklama
Pomysłodawcą polskiej nazwy gaduławka jest Krzysztof Sabuda, starszy specjalista ds. marketingu w firmie Fulco System, która ufundowała ławkę.
Gaduławka, czyli ławka do rozmawiania, ma walczyć z samotnością i zachęcać do budowania poczucia wspólnoty w społeczeństwie. Charakteryzuje się niewyszukaną konstrukcją i tabliczką z prostym przekazem, zachęcającym do tego, żeby usiąść i zacząć rozmowę z każdym, kto postanowi się dosiąść.
Pierwsza gaduławka w Polsce stanęła na terenie Centrum Społeczności Żydowskiej, które jest zlokalizowane na krakowskim Kazimierzu. Jak mówią organizatorzy, chcą w tym miejscu stworzyć przestrzeń do wymiany myśli.