Pomimo, że Komisja Europejska postawiła jednoznaczne warunki w sprawie niezwłocznego uchylenia dyskryminujących uchwał anty-LGBT, marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski (PiS) utrzymuje, że Komisja oczekuje jedynie "odniesienia się do sprawy." Marszałek przedstawił działania jakie zamierzają podjąć władze Małopolski.
Zamiast uchylić dyskryminującą uchwałę marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski z PiS zapowiedział... powołanie pełnomocnika d.s. równego traktowania i praw rodziny oraz rady o takiej samej nazwie. Pełnomocnik ma wspierać działania przeciwdziałające jakiejkolwiek dyskryminacji również ze względu na orietnację seksualną czy płeć.
To ma być odpowiedź władz Małopolski na pisma Komisji Europejskiej. Zdaniem Kozłowskiego "to nie wybieg, ale nawiązanie do 600-letniej tradycji tolerancji w Polsce. Ma to być fundamentem i działaniem we właściwym kierunku w celu rozwiązywania trudnych spraw" - mówił Kozłowski.
"Czyny, a nie słowa, czynem będzie uchylenie uchwały anty-LGBT" - odpowiadała aktywistka Magdalena Dropek.
Reklama
W piśmie do marszałków województw, które przyjęły uchwały anty-LGBT, Komisja przypomina, że już 14 lipca 2021 zostało wszczęte postępowanie przeciwko Polsce w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ. Komisja uważa, że władze polskie nie wyjaśniły charakteru i oddziaływania tzw. „stref wolnych od ideologii LGBTIQ”. Komisja postawiła twarde warunki.
Polska dostała dwa miesiące na wyjaśnienia (termin upływa 15 września) i działania naprawcze w celu wyeliminowania dyskryminujących uchwał, w przeciwnym razie Komisja skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Komisja raz jeszcze przypomina, że stygmatyzowanie osób LGBTIQ, nazywanie ich praw "ideologią", deklarowanie terytoriów jak "wolnych od ideologii LGBTIQ", jest sprzeczne art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej i narusza postanowienia Karty Praw Podstawowych.
Reklama
Ponadto art. 7 rozporządzenia dotyczącego funduszy unijnych z 2013 roku mówi, że beneficjenci środków unijnych są zobowiązani do przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Konsekwencją utrzymania uchwały anty-LGBT będzie wstrzymanie funduszy europejskich dla Małopolski. Województwo małopolskie może stracić co najmniej 2,5 mld euro.