Małopolscy Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą znowelizować, a nie unieważniać uchwały anty-LGBT przyjetej przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Na antenie Radia Maryja przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Duda stwierdził, że chodzi o "uniknięcie nieporozumień językowych i kontrowersji".
Reklama
Według Dudy celem uchwały jest "ochrona i działanie na rzecz rodziny w dobie kryzysu". Inaczej widzi to Komisjia Europejska
W lipcu KE zażądała od władz małopolski, by unieważniły deklarację anty-LGBT. Unijna instytucja zagroziła jednocześnie, że w przypadku niezlikwidowania dokumentu, fundusze europejskie przewidziane na lata 2021-2027 zostaną zamrożone. W konsekwencji województwo małopolskie może stracić ok. 2,5 mld euro.
Jan Duda powtarzał na antenie Radia Maryja, że "w uchwale nie chodzi o dyskryminację osób LGBT, lecz o ochronę polskich rodzin oraz sprzeciw wobec ideologii gender."
Reklama
– Radni większością stwierdzili, że propagowanie ideologii LGBT jest szkodliwe dla rodziny, za którą czujemy się odpowiedzialni. Uważam, że problem tkwi w nieporozumieniu językowym, ponieważ mówi się „przeciw LGBT”. Użyliśmy nietrafnego sformułowania „ideologia LGBT”, a powinno się mówić „ideologia gender”. Uważamy ją za neomarksistowską i lewacką, w związku z tym promowanie tej ideologii jest nie do przyjęcia – powiedział Jan Duda.
Radny PiS mówił w Radiu Maryja, że "groźby ze strony Komisji Europejskiej nie są oficjalnym stanowiskiem, lecz formą szantażu, by wymóc na Polsce zmiany pod dyktando Unii"
W przyjętej w 2019 roku uchwale napisano m.in.
„Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny. (…) Jako Radni Województwa Małopolskiego deklarujemy wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia”
Reklama
W deklaracji znalazło się również zapewnienie, że sejmik „będzie wierny tradycji narodowej i państwowej, mając w pamięci tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności”.
Platforma Obywatelska zgłosiła projekt już nowej deklaracji. Ponadto złożyła wniosek o likwidację deklaracji anty-LGBT. Sprawa deklaracji anty-LGBT będzie tematem dzisiejszej (17 sierpnia) nadzwyczajnej sesji Sejmiku, która została zwołana z inicjatywy radnych Koalicji Obywatelskiej.