Na terenie Starego Bieżanowa mają pojawić się magazyny z workami z piaskiem, dostępne dla mieszkańców. Dodatkowo, w najbliższym czasie opracowany zostanie system szybkiego informowania o potencjalnym zagrożeniu powodziowym – to główne ustalenia zespołu zadaniowego ds. przeciwdziałania następstwom nawalnych deszczów w tym rejonie Krakowa. Jest jednak kłopot z budową jednego ze zbiorników retencyjnych na terenie gminy Wieliczka. Inwestycję blokuje deweloper.
Reklama
Zespół powołano po ostatniej powodzi w Bieżanowie. W jego skład wchodzą przedstawiciele miejskich jednostek i spółek, Straży Pożarnej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe oraz reprezentanci mieszkańców. W przyszłym tygodniu na wałach przeciwpowodziowych Serafy na Bieżanowie odbędą się wizje terenowe. Na razie zostaną uruchomione, dostępne dla mieszkańców magazyny z workami z piaskiem.
Te doraźne działania pomogą zabezpieczyć mieszkańców Bieżanowa do czasu zrealizowania przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie czterech kolejnych zbiorników małej retencji. Jednego na rzece Serafie (będącego uzupełnieniem istniejącego zbiornika Bieżanów) oraz trzech na potoku Malinówka. Wedle analiz rządowej instytucji, tylko całość inwestycji zagwarantuje bezpieczeństwo Starego Bieżanowa.
Reklama
Budowa dwóch zbiorników Malinówka I i Malinówka II nie jest zagrożona. Kilka dni temu Wody Polskie podpisały umowę na budowę tych dwóch polderów. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2022 r. Problem jest z przygotowaniem budowy zbiornika Malinówka III, który znajduje się na terenie gminy Wieliczka.
Plany inwestycyjne Wód Polskich blokuje deweloper, który zamierza w tym miejscu wybudować 16 domów.