Budynek jest w dramatycznym stanie, ale przejdzie kompleksowy remont. Dyrektorka MOCAK-u Maria Anna Potocka w opublikowanym w sieci filmie oprowadza nas po słynnej willi i opowiada, jak zmieni się to miejsce.
Reklama
Zagospodarowanie Kossakówki wywołało, jak zwykle w Krakowie, sporo emocji. Niektórym radnym nie spodobała się wizja stworzenia w tym miejscu Muzeum Historii Sztuki. Ostatecznie będzie to miejsce poświęcone wyłącznie rodzinie Kossaków.
W niewielkiej willi znajdą się osobne pokoje dedykowane każdemu z malarzy. Twórczość Juliusza, Wojciecha i Jerzego - dziadka, ojca i syna posłużą za punkt wyjścia do opowiedzenia o duchu epoki, w której tworzyli. Każdy z pokoi będzie wyposażony w charakterystyczne dla okresu życia malarzy meble, tkaniny, bibeloty. Na ścianach zawisną ich obrazy.
Reklama
Zwiedzający willę Kossaków będą mogli również spędzić czas w pokoju Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, przejść po rodzinnym salonie, gdzie obejrzą dzieła przyjaciół domu, tj. Witkacego czy Malczewskiego, czy skorzystają z rodzinnej biblioteczki wyposażonej m.in. w książki Magdaleny Samozwaniec czy Zofii Kossak-Szczuckiej.
Do dyspozycji będzie weranda, niewielka księgarnia, piękny ogród, być może także pawilony malarskie Juliusza i Wojciecha Kossaków.
Kossakówka miałaby zostać otwarta dla zwiedzających na początku 2025 roku.