Aktywiści działający na rzecz praw uczniów skierowali do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na przewlekłość postępowania Ministra Edukacji i Nauki w sprawie kontrowersyjnego statutu Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. Statut wprowadza obowiązkowe lekcje religii oraz m.in. zakaz podejmowania "aktywności seksualnej" przez uczniów.
Reklama
Aktywiści działający jako "Stowarzyszenie umarłych statutów" zwracają uwagę, że wszystkie szkoły publiczne, niezależnie od charakteru organu prowadzącego, mają nakaz poszanowania wolności sumienia i wyznania, wolności osobistej, prawa do prywatności. Ich zdaniem katolickie liceum z Krakowa, które jest szkołą publiczną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, złamało te zasady, wpisując w statut szereg zakazów i nakazów.
Uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania "przedmiotów o charakterze erotycznym", podejmowania "aktywności seksualnej", w tym odbywania stosunków seksualnych. Statut szkoły mówi także, że "nauka religii katolickiej jest w szkole obowiązkowa dla wszystkich uczniów"
Reklama
Stowarzyszenie 8 grudnia 2020 skierowało w tej sprawie skargę do Małopolskiego Kuratorium Oświaty, ale kurator Barbara Nowak odmówiła interwencji w sprawie ograniczania wolności uczniów dotyczących ich życia seksualnego. Uznała, że katolicka szkoła ma prawo do szerszego regulowania obowiązków uczniów, co wynika m.in. z konkordatu.
Aktywiści zwracają jednak uwagę, że każda szkoła publiczna powinna działać w takim samym reżimie prawnym niezależnie od tego, czy organem prowadzącym jest gmina, czy Kościół katolicki. W związku z tym 21 stycznia tego roku Stowarzyszenie odwołało się od decyzji kurator Nowak do Ministerstwa Edukacji i Nauki, ale do tej pory odwołanie nie zostało rozpatrzone.
Teraz Stowarzyszenie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na przewlekłość postępowania. "Skarżony organ dopuścił się zwłoki w prowadzeniu postępowania, nie rozpatrując złożonego odwołania, mimo że zgromadzony materiał dowodowy pozwalał na szybkie rozpatrzenie odwołania od decyzji Małopolskiego Kuratora Oświaty" - uzasadnia Stowarzyszenie.
Reklama
Stowarzyszenie Umarłych Statutów podkreśla, że zajmuje się przede wszystkim kontrolą legalności statutów szkół, czyli obszarem, który dotąd nie był traktowany priorytetowo ani przez organy władzy publicznej, ani przez organizacje pozarządowe. Zdaniem Stowarzyszenia w interesie społecznym wszystkich obywateli, a zwłaszcza małoletnich uczennic i uczniów, jest to, aby szkolne statuty były zgodne z prawem.