W rodzinnym mieście wojewody małopolskiego, w Olkuszu ruszył pierwszy w Małopolsce punkt szczepień masowych. W Krakowie takie punkty ruszą za dwa tygodnie. Eksperci przypominają, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne, a do ich produkcji nie wykorzystywano aborcji.
Reklama
Zgodnie z rekomendacjami wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, pierwszy w Małopolsce Punkt Szczepień Powszechnych został uruchomiony w Olkuszu, rodzinnym mieście wojewody.
Punkt, który mieści się w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, będzie mógł szczepić nawet 700 osób dziennie. Tylko w pierwszym dniu (według danych porannych) do zaszczepienia zapisało się 555 osób.
- Nie bez znaczenia jest to, że powiat olkuski sąsiaduje z województwem śląskim, które ciągle zmaga się ze szczególnie trudną sytuacją epidemiczną. Ok. 40% mieszkańców regionu pracuje w przemyśle i budownictwie. – mówił podczas uruchamiania puntu wojewoda Łukasz Kmita.
Reklama
Eksperci przypominają, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne, a do ich produkcji nie wykonywano aborcji.
W rozmowie z Life in Kraków wirusolog z UJ prof. Krzysztof Pyrć wyjaśnił, że szczepionki wektorowe – Astra Zeneca i Janssen – to szczepionki produkowane w naturalnych bioinkubatorach, czyli ludzkich komórkach. I te komórki, z których produkowane są Astra Zeneca i Janssen, pochodzą z lat 70. i 80. i zostały pobrane z tkanek zarodków po aborcji, ale nikt nie wykonywał aborcji w tym celu."
Naukowiec zwrócił uwagę, że komórki pobiera się też od osób zmarłych i nie budzi to żadnych zastrzeżeń. - Nikt nie promuje poprzez szczepienia aborcji, po drugie te aborcje nie zostały przeprowadzone po to, żeby wytworzyć szczepionkę, po trzecie – wartość tej szczepionki jest niepodważalna, ona ratuje życie - podkreślił profesor Pyrć.
Reklama
Zgodnie z danymi resortu zdrowia od grudnia w Małopolsce wykonano ponad 721 tys. zastrzyków preparatami przeciwko covid. W pełni zaszczepionych jest prawie 183 tys. Małopolan (dostali pierwszą i drugą dawkę). Najwięcej szczepień wykonano w stolicy województwa – blisko 312 tys., przy czym ok. 77,5 tys. drugą dawką..