To ma być początek nowej tradycji, na Rynku Głównym po raz pierwszy stanęło drzewko emausowe. Podobne, choć oczywiście mniejsze, co roku można było oglądać i kupować na tradycyjnym odpuście na Zwierzyńcu. Tym razem krakowianom będzie musiała wystarczyć symboliczna ozdoba na Rynku.
Reklama
Drzewko emausowe to bardzo stary krakowski symbol odradzającego się życia. Wzmianki o podobnych konstrukcjach z drewna z figurkami ptaków pojawiają się w XVI wieku, ale tradycja wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew.
Drzewko na Rynku ma ponad pięć metrów wysokości, stanęło w centrum miasta z inicjatywy Muzeum Krakowa, które próbuje przywrócić dawny zwyczaj.
Reklama
Muzeum, a konkretnie jego oddział-Dom Zwierzyniecki organizuje też konkurs na najpiękniejsze drzewko życia. Emaus na Zwierzyńcu się nie odbędzie, ale konkurs nie został odwołany. Zgłosiło się 23 wykonawców, najpiękniejsze drzewko zostanie wybrane w Poniedziałek Wielkanocny. Muzeum organizuje też konkurs online. W nim najpiękniejsze drzewko wybierają internauci – głosować można tutaj.