Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski opublikował wskazania dla Archidiecezji Krakowskiej na Wielki Tydzień: utrzymał dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania. Zachęca jednak by, zachowując bezpieczeństwo sanitarne, w Wielkim Tygodniu odprawiać więcej mszy i nabożeństw, szerzej udostępnić świątynie dla wiernych a święcenie pokarmów urządzać na zewnątrz kościołów.
Reklama
Metropolita przypomina, że należy regularnie informować wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać.
W mocy pozostaje, także w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, udzielona dnia 17 października 2020 roku dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. - czytamy w opublikowanych przez metropolitę wytycznych.
Więcej mszy
Arcybiskup zachęca duszpasterzy do organizowania transmisji celebracji parafialnych oraz do informowania wiernych o ich terminach, z podkreśleniem jednak różnicy pomiędzy uczestnictwem w celebracjach, a przeżywaniem ich w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu.
Reklama
Metropolita prosi, by organizować dodatkowe Msze św. i nabożeństwa oraz obrzędy Komunii Świętej poza Mszą (wyłączając Wielki Piątek i Wielką Sobotę), aby większej liczbie wiernych umożliwić dostęp do udziału w liturgii.
"Z zachowaniem wszelkiej ostrożności należy przed Świętami umożliwić wiernym dostęp do sakramentu pokuty i pojednania" - pisze metropolita.
Bez obmycia nóg, szerzej otworzyć świątynie
W Wielki Czwartek arcybiskup Jędraszewski nakazuje pominąć w tym roku obrzęd umycia nóg, a do modlitwy dołączyć wezwanie "za udręczonych w okresie epidemii".
"Nocna adoracja w kaplicy Grobu Pańskiego, a także szersze udostępnienie świątyń dla indywidualnej modlitwy może stać się w czasie Wielkiego Tygodnia szczególną okazją dla tych, którzy ze względu na uzasadnione obawy nie uczestniczą w świątecznych zgromadzeniach." - czytamy we wskazaniach.
Reklama
Modlitwa za walczących z Kościołem
Metropolita zaleca, by modlić się szczególnie "za tych, którzy nas trapią (...), okazujących Kościołowi i osobom wierzącym niezrozumienie, próbujących z nimi walczyć, a także podejmujących dramatyczne akty odstąpienia od Kościoła".
Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych zaleca się, w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić na zewnątrz kościoła, zaś obrzędy Wigilii Paschalnej "można, według roztropnej decyzji duszpasterzy i z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych, celebrować w formie uroczystej."
Reklama
"Szczególnym zainteresowaniem oraz troską duszpasterską i charytatywną polecam otoczyć w zbliżającym się okresie ubogich, samotnych i znajdujących się w jakiejkolwiek trudnej sytuacji, tak by łask i nadziei płynących z przeżywania największych tajemnic wiary katolickiej doświadczyli wszyscy, którzy ich potrzebują." - zaleca metropolita.