Minionej doby wykryto w kraju 10.896 nowych zakażeń - (tydzień temu było 6.170 zakażeń). Zmarło 28 osób. W Małopolsce 699 nowych zakażeń (tydzień temu było 499 ) i 7 zgonów z powodu COVID. W Krakowie 266 nowych zakażeń (tydzien temu 205) i 1 zgon. Wojewoda domaga się, by do pracy w szpitalach tymczasowych część personelu oddelegował również Instytut Onkologii.
Reklama
W Małopolsce wolne są tylko 32 respiratory (o 5 więcej niż dzien wcześniej) z ogólnej liczby 211 respiratorów. W sumie zajętych jest 179 respiratorów, 4 mniej niż dzień wcześniej, Z 1996 łóżek covidowych w naszym regionie (5 więcej niż dzień wcześniej) zajętych jest 1481 (75 więcej niż dzień wcześniej).
Według danych resortu zdrowia w całej Polsce zajętych jest 20.249 łóżek covidowych (595 więcej niż dzień wcześniej) i 2084 respiratory (7 więcej niż dzien wcześniej).
Od początku pandemii zdiagnozowano w całym kraju 1.917.527 zakażeń, zmarło 47.206 osób. W Małopolsce zmarło 3509 osób.
Reklama
Brytyjska mutacja dominuje
W tej chwili zaczyna dominować brytyjska odmiana koronawirusa, bardziej zakaźna, która powoduje, że młodsi ludzie trafiają do szpitali, ale także przebieg tego schorzenia jest cięższy niż klasycznego koronawirusa - mówił w "Kwadransie politycznym" w TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Średni wiek pacjenta w szpitalach covidowych to 62 lata, w ciągu 2 miesięcy obniżył się prawie o 2 lata. - Na pewno szczepienie seniorów 70+ przyczyniło się do tego, że tych osób starszych jest w szpitalach zdecydowanie mniej - wyjaśnił.
- Z symulacji rozpisanych na ten tydzień widzimy, że tych nowych zakażeń w ciągu dnia na pewno będzie zdecydowanie więcej niż w poprzednich tygodniach - powiedział wiceminister, odnosząc się do codziennie ogłaszanej liczby nowych przypadku zakażeń.
Reklama
Do walki z COVID również personel Instytutu Onkologii?
W tym tygodniu w Krakowie zostanie uruchomiony drugi szpital tymczasowy w haloi EXPo, ale wciąż brakuje personelu. Nie wszystkie placówki medyczne wytypowały lekarzy i pielęgniarki do pracy w pierwszym szpitalu tymczasowym w w budynku dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK). Do tej pory udało się wytypować do pracy w CUMRiK 106 pielęgniarek (66 proc. pierwotnie zakładanej liczby) oraz 45 lekarzy (60 proc.).
Pracowników do tej pory nie wytypowały Instytut Onkologii i szpital Ujastek. - Nie może być tak, że część szpitali solidarnie deleguje do pracy lekarzy, a część ucieka od odpowiedzialności i tego nie robi - komentuje wojewoda i dodaje: - Jeżeli będzie taka konieczność, planujemy wydawać polecenia nakładające obowiązek oddelegowania.