Arcybiskup Marek Jędraszewski w transmitowanych w internecie rekolekcjach dla kobiet podkreślił, że kobieta "powinna być sobą, dla swego ukochanego, dzieci, także dla narodu." Przywołując słowa Jana Pawła II stwierdził, że "feminizm jest reakcją na brak czci", a protestujące na ulicach kobiety poniewierają swoją godność.
Metropolita wygłosił kazanie na początek rekolekcji dla kobiet odbywających się w Bazylice św. Floriana w Krakowie i transmitowanych kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej.
Arcybiskup Marek Jędraszewski stwierdził, że "Kościół w świetle dramatycznych wydarzeń, rozgrywających się na ulicach miast kieruje do kobiet pytanie jakim prawem poniewierają swoją godność, sprowadzają siebie do anatomicznych części swego organizmu i jakim prawem chcą zabijać swe nienarodzone dzieci".
Reklama
– Jesteśmy stróżami życia drugiego człowieka. Nie wolno nam być obojętnymi na los drugiego. Nosimy go w sobie, w swoim człowieczeństwie. Jeśli nie chcemy dźwigać w sobie drugiego człowieka, przekreślamy swoje człowieczeństwo, tym samym odchodzimy od Boga, który nas stworzył na swój obraz i podobieństwo – powiedział arcybiskup.
Wskazał, że ta prawda jest wpisana w życie każdej kobiety, "której duchowy geniusz polega na tym, że ma w sobie wrażliwość, ofiarność, poświęcenie, dobroć oraz ciepło, i w tym nieskończenie przerasta mężczyznę".
Cytując Jana Pawła II arcybiskup Jędraszewski stwierdził, że "feminizm jest reakcją na brak czci, którą powinna być otoczona każda kobieta. (...) Cześć dla kobiety, zachwyt nad tajemnicą kobiecości to elementy wiary Kościoła, które nigdy nie były w ukryciu. Świadczy o tym bogata tradycja obyczajowa, która, niestety, w dzisiejszych czasach uległa znacznej degradacji. W naszej cywilizacji kobieta stała się nade wszystko przedmiotem użycia".
Reklama
Metropolita podkreślił, że "kobieta powinna zawsze być sobą, dla swego ukochanego, dzieci, także dla narodu". - Nie bez powodu w naszej polskiej tradycji jest, wyśmiewane dziś w niektórych kręgach, sformułowanie: "Matka Polka" - stwierdził.
– Cała piękna jesteś: jako dziewczyna, panna, mężatka, matka, osoba zakonna, oblubienica Chrystusa, samotna, oddająca się innym poprzez służbę w różnych wspólnotach – powiedział arcybiskup. – Cała piękna jesteś i to piękno w tak wielkim zakresie zależy przez wszystkim od ciebie – zakończył arcybiskup.