Cała Polska od soboty w strefie żółtej - to odpowiedź rządu na lawinowo rosnącą liczbę nowych zakażeń i zgonów. Przypomnijmy, minionej doby wykryto w kraju 4 280 nowych zakażeń, zmarło 76 osób. W Małopolsce wykryto aż 552 nowe zakażenia, zmarlo 14 zakażonych osób - to największe liczby od początku epidemii.
Reklama
Dla porównania w ostatnim tygodniu na Covid-19 w Niemczech zmarło 87 osób, w Polsce 279. (Dane za Johns Hopkins Coronavirus Resource Center). Populacja Niemiec - 82 miliony, Polski 38 miliony.
A zatem od soboty w związku z wprowadzeniem strefy żółtej w całym kraju, musimy nosić maseczki w miejscach ogólnodostępnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej; w obiektach handlowych lub usługowych; w trakcie sprawowania kultu religijnego oraz na cmentarzu; w środkach publicznego transportu zbiorowego.
W autobusach i tramwajach pasażerowie mogą zająć wszystkie miejsca siedzące albo 50 proc. miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. W przypadku korzystania z barów i restauracji nalezy pamiętać o zasłanianiu ust oraz nosa. Klienci barów i restauracji muszą mieć założoną maseczkę do czasu zajęcia miejsca, w którym będą jeść. Lokale będą mogą być czynne tylko do 22.00.
Obowiązek zasłaniana ust i nosa obowiązuje również obsługę. Dodatkowo na każdego klienta powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni. Wesela i inne uroczystości rodzinne można organizować przy zachowaniu limitu 75 osób.
W przypadku wydarzeń sportowych i kulturalnych widownia może być zapełniona tylko w 25 proc., jeśli publiczność nosi maseczki ochronne. Jeśli wydarzenie kulturalne odbywa się na wolnej przestrzeni, może w nim wziąć udział tylko 100 osób.
Strefa czerwona w pięciu powiatach w Malopolsce
Reklama
W strefie czerwonej znalazły się powiaty limanowski, myslenicki, nowotarski, suski i tatrzański. W strefach czerwonych można organizować wydarzenia sportowe tylko bez udziału publiczności. Obowiązuje również zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni. Zakazana jest również organizacja kongresów i targów oraz działalność klubów nocnych i dyskotek.
Podczas wydarzeń religijnych odbywających się w kościołach należy zakrywać usta i nos, a uczestnicy wydarzenia nie powinni przekraczać 50 proc. obłożenia budynku.
W autobusach można zająć wyłącznie 50 proc. miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Surowe obostrzenia obejmują również organizację wesel i innych uroczystości rodzinnych. W strefie czerwonej na przyjęciu może się bawić tylko 50 osób
Reklama
Ile miejsc w szpitalach w regionie?
Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, ale dane jakie podają władze wojewodzkie są z godziny 9.00. z dn. 7 października, a zatem na pewno nie są już aktualne. Służby wojewody zapewniają. że w regionie liczba łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19: to 812. W tym są już uruchomione w weekend dodatkowe miejsca w szpitalu wojskowym i innych placówkach w regionie. dzieje sie to jednak kosztem innych miejsc w szpitalach. Zajętych było 481 łóżek, ale w ciągu kolejnej doby przybyło 37 hospitalizowanych osób.
Liczba respiratorów zajętych przez pacjentów z COVID-19:w Małopolsce wynosiła 36, dostępnych ma być 62
Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w rozmowie z TVN-24 stwierdził jednak, że tworzenie nowych miejsc dla chorych na COVID-19 w obrębie już istniejących miejsc w szpitalach niewiele daje, bo nie zwiększa realnie możliwości słuzby zdrowia. Jego zdaniem należałoby pomysleć o tworzeniu tymczasowych sal szpitalnych w takich obiektach jak np. Tauron Arena.