Wojewódzka Konserwator Zabytków zapowiedziała powstanie wielkiego, ogólnodostępnego portalu, w którym można będzie odnaleźć wszystkie małopolskie zabytki – materialne, niematerialne i obiekty archeologiczne. Wcześniej wystartuje serwis "zgłoś zabytek", który ma pomóc odnaleźć wiele zapomnianych perełek.
Reklama
Wszystko ma być opisane i skatalogowane, będą archiwalne i współczesne zdjęcia, raporty z kontroli, słowem – wszystko, co na temat zabytku wiadomo.
Prace nad portalem zaczęły się w maju, potrwają jeszcze wiele lat.
Monika Bogdanowska: To mrówcza praca. W jej wykonaniu pomagają nam studenci, którzy odbywają u nas praktyki. Myślę, że to temat, którym będą się zajmować też moi następcy. Zanim uda się wprowadzić do systemu wszystkie małopolskie zabytki, minie wiele lat.
Portal ma służyć urzędnikom i konserwatorom, będzie kompletną bazą danych o zabytkach, strona będzie też jednak dostępna dla każdego miłośnika sztuki i architektury. W dostępie publicznym ma być wersja portalu, okrojona o dane wrażliwe, np. bez danych osobowych właścicieli budynków.
Strona ma zostać upubliczniona w przyszłym roku, jak tylko uda się wprowadzić do bazy danych większość krakowskich zabytków.
Wcześniej, bo już za kilka tygodni, zacznie funkcjonować strona „Zgłoś zabytek”.
Reklama
Portal, stworzony we współpracy ze studentami AGH, to platforma, na którą każdy będzie mógł wrzucić zdjęcie i opis dowolnego zabytku, który przyciągnie jego uwagę. Nie chodzi oczywiście o Wawel ani Sukiennice, a drobne zabytkowe elementy, które mogły ujść uwadze konserwatorów. Monika Bogdanowska liczy, że dzięki portalowi uda się odnaleźć wiele zapomnianych perełek.
Monika Bogdanowska: To może być zabytkowa rynna, kafelki, ciekawe drzwi.
Portal zgloszabytek.pl ma zacząć działać od początku października.