Minionej doby przybyło w regionie 150 nowych zakażeń - najwięcej w kraju - dwie osoby zmarły. Szpital Uniwersytecki ogranicza pracę innych oddziałów, ale na zakaźnym z każdym dniem jest coraz mniej wolnych łóżek. Władze wojewódzkie obiecują, że w przyszłym tygodniu zapadnie decyzja o utworzeniu drugiego szpitala jednoimiennego dla osób zakażonych koronawirusem
Reklama
W całym kraju wykryto 711 nowych przypadków - najwięcej w Małopolsce (150), zmarło 11 kolejnych osób w wieku od 37 lat (kobieta z Grudziądza) do 97 lat. Tym samym od początku epidemii wykryto 56 090 zachorowań, zmarło 1 869 osób.
Nowe zakażenia w Małopolsce to 76 kobiet i 74 mężczyzn, w wieku od 2 do 83 lat, z Krakowa (46 osób), powiatu nowosądeckiego (24 osoby), nowotarskiego (22 osoby), Nowego Sącza (11 osób), powiatu krakowskiego (8 osób), wielickiego (6 osób), powiatów oświęcimskiego i myślenickiego (po 5 osób), wadowickiego i gorlickiego (po 4 osoby), limanowskiego i brzeskiego (po 3 osoby), suskiego, dąbrowskiego i olkuskiego (po 2 osoby) oraz powiatu tarnowskiego, bocheńskiego i miechowskiego (po 1 osobie).
Aktualnie 5 osób z tej grupy jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 5407 osób. Przybyło też 50 ozdrowieńców. W sumie w Małopolsce mamy 2075 ozdrowieńców.
W Szpitalu Uniwersyteckim zmarły dwie starsze osoby 97-letnia kobieta z powiatu bocheńskiego (kolejna pensjonariuszka domu opieki) oraz 81-letni mężczyzna z Krakowa, Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 90.
Kilkanaście osób pod respiratorami
Mimo dramatycznych apeli dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego, w którym z każdym dniem kurczy się liczba miejsc dla zakażonych władze wojewodzkie wciąż nie podjęły decyzji o utworzeniu drugiego szpitala jednoimiennego.
W Prokocimiu na oddziały zakaźne przekształcane są kolejne oddziały szpitalne. Na nich łącznie dostępnych jest 430 łóżek, z czego 380 przeznaczonych jest dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, a 50 dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem.
Kilkanaście osób jest podłączonych do respiratorów, kilkadziesiąt poddawanych jest tlenoterapii.
Reklama
Gdzie drugi szpital jednoimienny?
Jeśli chodzi o drugi szpital jednooimienny pod uwage branę są placówki w Nowym Sączu oraz szpital wojskowy w Krakowie. Decyzja władz wojewódzkich w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu. W szpitalu jednoimiennym pomoc udzielana jest w pierwszej kolejności zakażonym, gdy brakuje miejsc na oddziale zakaźnym, na jego potrzeby przekształcane są inne oddziały a inni pacjenci odsyłani do innych placówek.
Władze obiecują też pomoc dla Szpitala Uniwersyteckiego, którego lekarze sprawują opiekę zarówno nad pacjentami hospitalizowanymi, jak i tymi przebywającymi w izolacji domowej.