W wielu miejscach Polski nie odbędą się tradycyjne, świąteczne procesje. W Krakowie metropolita abp Marek Jędraszewski zachęca do licznego wzięcia udziału w głównej procesji, która przejdzie Traktem Królewskim.
Reklama
Jak informuje Archidiecezja Krakowska uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się o godz. 9.00 przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. "Prosimy, aby podczas Mszy świętej wszyscy uczestnicy zachowali obowiązujące przepisy sanitarne, tzn. mieli zakryte usta i nos oraz utrzymali bezpieczny dystans społeczny" - czytamy w komunikacie.
Bezpośrednio po Mszy świętej Traktem Królewskim wyruszy procesja. Organizatorzy przypominają, że należy pamiętać, by również w czasie jej trwania przestrzegać wyżej wymienionych reguł.
"Dla bezpieczeństwa prosimy, aby w procesji zachować większe odstępy między poszczególnymi grupami wiernych reprezentującymi: zgromadzenia zakonne, bractwa, stowarzyszenia, asysty procesyjne, wspólnoty parafialne, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież." - apeluje Archidiecezja.
Reklama
Dodatkowo organizatorzy zwracaja się do wiernych, by planując uczestnictwo w procesji zwrócili uwagę na stan swojego zdrowia. W przypadku występowania objawów chorobowych, w szczególności gorączki (37,5°C), zaleca się pozostanie w domu. Należy też pamiętać o zachowaniu higieny rąk oraz unikaniu dotykania twarzy i oczu.
W ubiegłym roku w procesji Bożego Ciała w Krakowie wzięło udział około 14 tys. katolików. W kulminacyjnym momencie podczas mszy przed Bazyliką Mariacką na Rynku było 6 tys. wiernych, a przy ołtarzu 200 duchownych.
Obecnie największe ognisko zakażeń w Małopolsce jest w dwóch klasztorach w Tuchowie. Badania laboratoryjne potwierdziły obecność koronawirusa u 55 osób. Z tego 13 osób przebywa w szpitalu. To sześciu redemptorystów i pięć sióstr józefitek oraz matka z dzieckiem, którzy zostali zakażeni podczas uroczystości bierzmowania w Tuchowie.