W MIEŚCIE

Wyjątkowy pomnik w Nowej Hucie do renowacji, to będzie gruntowny remont

opublikowano: 22 CZERWCA 2026, 08:35autor: Daniela Motak
Wyjątkowy pomnik w Nowej Hucie do renowacji, to będzie gruntowny remont

Pomnik “Bądź wierny, idź”, upamiętniający NSZZ Solidarność, działającą w latach 80 - tych XX wieku w nowohuckim kombinacie, przechodzi gruntowny remont. 

Reklama
 
Prace mają poprawić  stan techniczny i estetykę pomnika, żeby, jak zaznaczają przedstawiciele urzędu miasta - nadal mógł przypominać o wydarzeniach, związanych z działalnością Solidarności i z przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi w Polsce pod koniec XX wieku.
 
Zakres prac obejmuje konserwację, naprawę elementów pomnika i odnowienie jego zewnętrznych warstw: “Remont prowadzony jest przy zachowaniu oryginalnej substancji zabytkowej, tak, aby nie naruszyć autentyczności pomnika” - podkreśla opiekujący się obiektem Zarząd Zieleni Miejskiej. 
 
Koszt renowacji wynosi 297,5 tysiąca złotych, z czego 238 tysięcy to dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, wspierającego ochronę dziedzictwa kulturowego. Remont jest realizowany w ramach rządowego programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”
 
Pomnik postawiono w 1999 roku przed halą walcowni zgniatacz Huty im. Tadeusza Sendzimira, wydziału w którym powstała najsilniejsza organizacja NSZZ Solidarność w kombinacie, w którym w 1988 roku miał siedzibę komitet strajkowy, a potem - Izba Pamięci poświęcona hutniczej „Solidarności”. W 2005 roku, po prywatyzacji huty, w związku z planami zburzenia zgniatacza, pomnik przeniesiono na Skwer Budowniczych Nowej Huty w Krakowie, leżący po prawej stronie Placu Centralnego, w sąsiedztwie Nowohuckiego Centrum Kultury, nad Łąkami Nowohuckimi