Firma Skanska SA wybuduje przystanek Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej „Kraków Prądnik Czerwony” z parkingiem P&R. “To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji transportowych w północnej części miasta” - podkreśla Zarząd Inwestycji Miejskich, który rozstrzygnął przetarg na budowę.
Reklama
Nowy przystanek Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej powstanie w rejonie skrzyżowania ulic Powstańców, Meiera i Reduta, na przecięciu linii kolejowych nr 8 i 95. Jak podkreślają przedstawiciele miasta, dzięki temu mieszkańcy zyskają szybkie i wygodne połączenie z centrum Krakowa i z innymi częściami aglomeracji.
Zarząd Inwestycji Miejskich informuje, że zakres inwestycji jest bardzo szeroki: “W ramach zadania powstaną dwa jednokrawędziowe perony zewnętrzne, parkingi typu Park&Ride, miejsca Kiss&Ride oraz postój dla taksówek. Projekt obejmuje również budowę nowych chodników i ciągów pieszo-rowerowych, a także kładki dla pieszych i rowerzystów nad linią kolejową nr 95. Dla wygody pasażerów zaplanowano windy, schody i wejścia, prowadzące bezpośrednio na perony. Inwestycja zakłada także rozbudowę układu drogowego w rejonie ulic Reduta i Meiera”.
Nowy przystanek ma stać się ważnym punktem przesiadkowym dla mieszkańców północnego Krakowa i całego Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. Dzięki niemu więcej osób będzie mogło wybrać Szybką Kolej Aglomeracyjną zamiast samochodu, a to przełoży się na krótsze czasy podróży, mniejsze korki i bardziej ekologiczny transport.
ZIM podkreśla też, że postępowanie przetargowe cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wykonawców – na przetarg wpłynęło 12 ofert, a wszystkie mieściły się w budżecie zabezpieczonym przez miasto. Na realizację całego zadania wykonawca będzie miał 24 miesiące od momentu podpisania umowy: “Budowa przystanku SKA „Kraków Prądnik Czerwony” to kolejny dowód na to, że Kraków konsekwentnie inwestuje w nowoczesny i zrównoważony transport publiczny. Rozwój kolei aglomeracyjnej oraz infrastruktury Park&Ride ma ogromne znaczenie dla przyszłości miasta: poprawia komfort życia mieszkańców, zwiększa dostępność komunikacyjną i sprawia, że Kraków staje się coraz bardziej nowoczesną europejską metropolią”.
Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, a jej całkowity koszt to 61 milionów złotych.














