Do ścisłego finału zabrakło niewiele: Kraków zajął piąte miejsce w konkursie o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Finalistami zostały: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. O tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich metropolii, które przeszły wcześniejsze kwalifikacje.
Eksperci oceniali kandydatury według 12 kryteriów.
Największe wrażenie zrobiły działania Krakowa na rzecz czystej wody. Efekty ocenili jako "imponujące". Docenili wysoką jakość wody pitnej, instalacje pitników, akcje edukacyjne, warsztaty, czy pomysły na odzyskiwanie deszczówki. W tej kategorii Kraków zajął pierwsze miejsce wśród 18 zakwalifikowanych do oceny miast.
Reklama
Bardzo wysoko oceniono również zieloną infrastrukturę miasta. W kategorii zrównoważonego wykorzystania terenu Kraków zajął drugie miejsce. Doceniono m.in "spójny system zieleni miejskiej", zwiększenie obszarów zielonych w centrum. Wysoko oceniono miejską sieć parków rzecznych, rewitalizację terenów poprzemysłowych.
Nieźle (4 miejsce) wypadł Kraków jeśli chodzi o gospodarkę odpadami. Działania na rzecz czystego powietrza dały nam szóstą pozycję. Eksperci zwrócili uwagę, że w dalszym ciągu konieczne są działania na rzecz zmniejszenia emisji spalin.
Najsłabiej oceniono działania Krakowa w zakresie ekoinnowacji (13. miejsce na 18 ocenianych miast) oraz zrównoważonego transportu i mobilności (12. miejsce). Udział rowerzystów w ruchu miejskim jest bardzo znikomy (0,3%) a dla promowania ruchu pieszego Kraków, zdaniem ekspertów, robi zbyt mało.
Reklama
Z archiwum: tak zaczęła się w Krakowie zielona rewolucja
Ostatecznie za nami uplasowały się : Lyon, Parma, Perugia, Sofia, Zagrzeb, Maribor, Murcia, Budapest, Pecs, Belgrad a z Polski Katowice, Gdańsk i Poznań. "To utwierdza mnie w przekonaniu, że droga, którą rozwija się Kraków jest dobra, a ocena naszej kandydatury daje podstawy o ubieganie się o ten zaszczytny tytuł w przyszłym roku – ocenia ten wynik prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Reklama