ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna diagnostyka w praktyce

opublikowano: 7 MAJA 2025, 10:19autor: Artykuł sponsorowany
Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna diagnostyka w praktyce

Regularne badania prostaty to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej u każdego mężczyzny. Obecnie istnieje wiele nowoczesnych metod, które pozwalają na wczesne wykrycie różnego typu zmian – a tym samym, umożliwiają skuteczne leczenie. Dowiedz się, co to jest biopsja fuzyjna prostaty i jak w praktyce wygląda takie badanie.

Co to jest biopsja fuzyjna prostaty?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest biopsja fuzyjna prostaty. Otóż jest to badanie, które wykorzystuje połączenie dwóch technik obrazowania: rezonansu magnetycznego (MRI) oraz ultrasonografii (USG). Najpierw wykonywane jest badanie MRI prostaty, które pozwala zidentyfikować obszary podejrzane o zmiany nowotworowe. Następnie, podczas biopsji, obrazy z rezonansu są nakładane na obrazy z USG w czasie rzeczywistym, co umożliwia niezwykle precyzyjne pobieranie wycinków tkankowych.

Technika ta jest niezwykle efektywna, ponieważ pozwala na zlokalizowanie zmian, które mają zaledwie 2-3 mm. To z kolei daje pacjentom szansę na wyleczenie, nawet w przypadku nowotworu gruczołu krokowego.

Jak przygotować się do badania? 

Wielu mężczyzn ma wątpliwości związane z tym, jak należy przygotować się do biopsji fuzyjnej prostaty. Kluczowe jest stosowanie się do kilku podstawowych zasad, ponieważ badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.

  • W dniu badania należy być na czczo.
  • Rano przed badaniem trzeba zadbać o wypróżnienie.
  • Warto dokładnie ogolić okolice krocza i zadbać o higienę osobistą.
  • Przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Szczegółowych informacji o przygotowaniu do badania czy przyjmowaniu leków udzieli lekarz. Warto porozmawiać z nim o wszelkich wątpliwościach. Dzięki zastosowaniu się do tych zasad w dniu zabiegu będziesz czuł się bardziej komfortowo.

Dolegliwości po biopsji – na co się przygotować?

Biopsja fuzyjna prostaty nie jest bardzo inwazyjnym zabiegiem i na ogół nie powoduje poważniejszych wątpliwości. Lekarz z pewnością zaleci przyjmowanie antybiotyku, który zapobiegnie ewentualnym zakażeniem. W razie wystąpienia bólu należy również sięgnąć po leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen. 

Co istotne, przez pewien czas w moczu i w nasieniu może pojawiać się niewielka ilość krwi – nie jest to powód do obaw, gdyż jest to naturalny efekt zabiegu. To samo dotyczy krótkotrwałego, delikatnego krwawienia z odbytnicy. Jeśli jednak pojawią się inne objawy, takie jak wysoka gorączka, problemy z oddawaniem moczu czy silny ból, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy medycznej. Objawy te mogą wskazywać na zakażenie.

Regularna diagnostyka – podstawa profilaktyki zdrowotnej każdego mężczyzny 

Wiesz już, co to jest biopsja fuzyjna prostaty. Badanie to odgrywa kluczową rolę, pozwalając na potwierdzenie lub wykluczenie obecności nowotworu w sposób precyzyjny i bezpieczny. Profilaktyka nowotworów prostaty to inwestycja w długie i zdrowe życie, wolne od poważnych powikłań i ograniczeń wynikających z choroby.

Nie ma wątpliwości co do tego, że zdrowie prostaty powinno być jednym z priorytetów każdego mężczyzny, szczególnie po przekroczeniu czterdziestego, a tym bardziej pięćdziesiątego roku życia. Regularne wykonywanie badań umożliwia wczesne wykrywanie niepokojących zmian.