Pięć lokalizacji, na które Kraków otrzymał unijne pieniądze, zmieni się tak, by dostosować stolicę Małopolski do zmian klimatycznych. Jednym z tych miejsc jest zabetonowany obecnie teren u zbiegu ulic Ehrenberga i Chełmońskiego na Azorach. Stanie się on wkrótce zieloną enklawą, o której kształcie zadecydowali w dużym stopniu sami mieszkańcy. Jak będzie wyglądał ten skwer?
Koordynatorem projektu Life Pact, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej, jest jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Kraków wraz z partnerami: belgijskim Leuven i hiszpańskim Madrytem, pozyskał 400 tysięcy euro ze środków unijnych na przywrócenie zieleni w mieście.
Tak będzie wyglądał skwer przy Ehrenberga
Na pierwsze spotkanie w sprawie rewitalizacji gminnej działki przy ulicy Ehrenberga przyszło 50 osób. Zostali także zaproszeni projektanci zieleni wyłonieni w konkursie. To firma Land Art Projekt, która na bazie zebranych pomysłów przygotowała koncepcję zagospodarowania tego terenu. W projekcie chodzi bowiem o to, by wszystkie grupy, ale przede wszystkim mieszkańcy, wspólnie zaplanowały przestrzeń na nowo.
Mieszkańcy w czasie pierwszego spotkania, połączonego z warsztatami, byli zgodni, że ze skweru przy skrzyżowaniu ulic Ehrenberga i Chełmońskiego powinna zniknąć dzika infrastruktura samochodowa, a beton i kostkę należy zastąpić kwiatami, krzewami i drzewami.
Drugie spotkanie, które odbyło się ostatniego dnia listopada, służyło przedstawieniu projektów. Jak zaniedbany osiedlowy skwer zamieni się w atrakcyjne miejsce pełne zieleni i dające możliwości odpoczynku w mieście? Można to zobaczyć na wizualizacjach, które pokazali projektanci.
Na pierwszym spotkaniu ustalono, że skwer potrzebuje ławek, przede wszystkim dla wygody seniorów i młodzieży, która w przerwach między lekcjami będzie mogła z nich skorzystać.
Proponowano wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do zasilania w tym miejscu oświetlenia oraz monitoringu. Bezpieczeństwo jest bowiem dla mieszkańców tej okolicy bardzo ważne.
Zgodnie też przyznawano, że szpeci to miejsce dzika infrastruktura samochodowa i nawierzchnia z betonowych płyt poprzerastanych trawą.
Wspólnie ustalono, że potrzebna tam jest roślinność. Gęsta i łatwa w utrzymaniu, usytuowana w głębi działki i od strony ul. Ehrenberga. Skwer ma więc się zazielenić nowymi krzewami, trawą i roślinami ozdobnymi.
W czasie drugiego spotkania do pomysłów już wcześniej uzgodnionych dodano konieczność postawienia koszy na śmieci i stojaka dla rowerów.
Miasto naśladuje naturę
Założeniem projektu Life Pact, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej, jest budowanie lokalnego partnerstwa i wspieranie w mieście inicjatyw naśladujących naturę. Krakowianie decydują o swoim najbliższym otoczeniu, prowadząc do metamorfozy kilku krakowskich działek usytuowanych blisko osiedli mieszkaniowych.
Metoda na wprowadzenie w aglomeracjach miejskich większej ilości zieleni i kwiatów to rozwiązanie typu nature-based solutions (NBS), które zakłada, że zamiast walczyć z przyrodą, trzeba z nią współpracować, ponieważ dzięki temu gospodarka i społeczeństwo będą mogły lepiej wykorzystywać zasoby, funkcjonować w bardziej ekologiczny sposób i zyskać większą odporność.
Te ważne społeczne inicjatywy przygotowujące nas na zmiany klimatyczne, właśnie są przenoszone na krakowski grunt.