Nowe stoiska dla krakowskich kwiaciarek stały się przedmiotem burzliwej, miejskiej debaty. Trudno się jednak dziwić: tu nie chodzi o byle stragan, ale o jeden z symboli Krakowa i element niematerialnego dziedzictwa miasta. Przed rokiem pojawił się pierwszy prototyp nowego stoiska. Kwiaciarki miały czas na dokładne przetestowanie modelu w bardzo różnych warunkach pogodowych. Po uwzględnieniu wszystkich uwag teraz powstanie nowy model. Na Rynku pojawi się już w listopadzie – zapowiada Izabela Biniek, dyrektor Krakowskiego Forum Kultury, które koordynuje prace związane z tym przedsięwzięciem.
Dlaczego miasto w ogóle rozpoczęło prace nad nowym stoiskiem dla kwiaciarek? Przede wszystkim na wniosek samych kwiaciarek, by poprawić komfort ich pracy. Po drugie chodziło o przygotowanie stoisk, które będą w pełni odpowiadać założeniom parku kulturowego oraz zapisom uchwały krajobrazowej. Charakterystyczne, żółte parasolki okazały się nie do pogodzenia z nowymi regulacjami.
Stoiska kwiaciarek znajdują się w obecnym miejscu przy Bazylice Mariackiej co najmniej od przełomu XIX i XX w. Rynek Główny był wówczas wielkim targowiskiem. Część wschodnią, od kościoła św. Wojciecha do pomnika Adama Mickiewicza zajęli wówczas sprzedawcy warzyw i owoców, a teren położony na północ od pomnika stał się strefą kwiaciarek – i jest nią do dziś.
Dziś „Kwiaciarki krakowskie” to element niematerialnego dziedzictwa miasta.
Dlatego proces tworzenia nowego modelu stoisk przygotowano wyjątkowo starannie. Największym wyzwaniem było zapewnienie mobilności stoiska. Przez niemal rok trwały testy pierwszego stoiska. Dzięki temu można było sprawdzić jego funkcjonalność w różnych warunkach atmosferycznych w różnych porach roku. Jednocześnie zbierano uwagi handlujących, ekspertów i mieszkańców, które pozwoliły wypracować model docelowy.
– W trakcie konsultacji zwracano uwagę, że stoisko powinno być zbliżone do formy tradycyjnego straganu, a nie pawilonu. Postulowano rezygnację z markiz i powrót do zadaszenia w formie parasoli jako nawiązanie do tradycji handlowych Rynku Głównego. Uwagi dotyczyły też korekty wysokości modelu, funkcjonalności we wewnętrzu stoiska – wylicza dyrektorka Krakowskiego Forum Kultury Izabela Biniek.
Efekt konsultacji zobaczymy już niedługo. Na płycie Rynku Głównego nowe stanowisko dla sprzedających kwiaty pojawi się na przełomie listopada i grudnia.
Co z prototypem pierwszym stoiskiem? Nie zmarnuje się. Został przeniesiony tymczasowo na Wesołą i tam będzie wykorzystywany przez miejskie instytucje kultury − Krakowskie Forum Kultury oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe do rozmaitych aktywności kulturalnych, w tym przedsięwzięć promujących design. To mobilny obiekt, można go więc wykorzystać w różnych przestrzeniach miasta.
Warto podkreślić, że projekt pod nazwą Prototyp stoiska dla kwiaciarek z krakowskiego Rynku uzyskał dotację w wysokości prawie 196 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Rozwoju Sektorów Kreatywnych 2023.
Prace koordynuje Krakowskie Forum Kultury, stoisko projektowało studio Latala Design.