Zakup mieszkania jest dużym krokiem w życiu większości osób. Inwestycja w takie miejsce powinna być więc dobrze przemyślana, jeśli nie chcesz martwić się zbędnymi sprawami w przyszłości. Najpierw należy podjąć decyzję dotyczącą tego, jaki lokal mieszkalny spełni Twoje oczekiwania najlepiej. Czym różni się apartament od standardowego mieszkania? Czy opłaca się inwestować w studio? Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat takich nieruchomości.
Różnice pomiędzy apartamentem a mieszkaniem – na co zwrócić uwagę?
Wybór na rynku nieruchomości jest na tyle szeroki, że każdy powinien mieć szansę na znalezienie takiego miejsca, które spełni ich konkretne wymagania. Oczekiwania zainteresowanych różnią się nie tylko ze względu na cenę, ale też metraż, lokalizację na mapie miasta, standard wykończenia czy rozkład pomieszczeń. To właśnie na te punkty warto zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie (lub wynajmie). Kluczowy stanie się więc wybór odpowiedniego rodzaju lokalu mieszkalnego. Jeśli poszukujesz miejsca, w którym planujesz zamieszkać na stałe, zależy Ci zapewne na większej przestrzeni, a więc powinieneś rozglądać się za ofertami mieszkań lub apartamentów (wskazówek w tym temacie może udzielić na przykład Estate Lew Invest). Czym różnią się te typy nieruchomości? Klasyczne mieszkanie znajdziesz zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, a jeśli chodzi o apartament, częściej spotkasz z nim w tym pierwszym miejscu.
Co ważne, coraz więcej inwestorów, deweloperów lub wynajmujących nazywa swoje nieruchomości mianem apartamentów, dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, czy w przypadku wybranego przez Ciebie lokalu ma to faktycznie przełożenie na rzeczywistość. Standardowe mieszkanie ma zazwyczaj ok. 50–60 m². Z kolei apartamenty to głównie metraże nawet dwukrotnie większe, co oczywiście wiąże się ze znacznie wyższą ceną. Jednak to nie wszystkie cechy, które je wyróżniają.
Apartamenty można rozpoznać przede wszystkim po tym, że ich standard wykończenia jest znacznie wyższy od tego dobrze znanego przez większość ludzi. Na dużą powierzchnię przekładają się m.in. przestronne tarasy i balkony, a często także dwie kondygnacje lub antresola. Taki typ mieszkań znajduje się w nowszych budynkach w lokalizacjach, które deweloperzy nazywają zazwyczaj „prestiżowymi”. Można spotkać się tamz różnymi udogodnieniami w postaci na przykład wyjątkowego widoku z okna, bliskiego położenia do centrum, klimatyzacją w każdym pomieszczeniu czy lokali usługowych na parterze apartamentowca. To duża inwestycja, na którą nie każdy jest w stanie sobie pozwolić, jednak jej zaletą jest to, że nie musisz przeprowadzać remontu generalnego, jak w przypadku zakupu większości mieszkań z rynku wtórnego.
O czym pamiętać przy wyborze mieszkania?
Poszczególne oferty nieruchomości potrafią skutecznie przyciągnąć uwagę zainteresowanych, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Przede wszystkim ważne jest to, czy cena mieszkania dopasowana jest do oferowanego standardu i innych kwestii wpływających na komfort życia w lokalu. Należy przeanalizować wiele czynników, a przy tym porównać ze sobą liczne ogłoszenia. Kolejnym etapem jest dopilnowanie zgodności wszelkich dokumentów, np. sprawdzenie statusu prawnego nieruchomości, aby nie zostać oszukanym. Wiele osób nie czuje się pewnie podczas dopełniania formalności i woli oddać tę kwestię w ręce doświadczonych osób. Możesz więc poprosić o pomoc bliskiego, który posiada wystarczającą wiedzę w temacie zakupu mieszkań, ale też zdecydować się na wsparcie od innych fachowców (przykład stanowi biuro nieruchomości Kraków - ).
Wynajem, czyli alternatywa dla niezdecydowanych i nie tylko
Jeśli jeszcze nie podjąłeś decyzji o zakupie konkretnego rodzaju nieruchomości, a chcesz sprawdzić, w którym z nich poczujesz się na tyle swobodnie, aby zamieszkać tam na stałe, najpierw możesz zdecydować się na wynajem. Sprawdź, czy w okolicy, gdzie znajdują się mieszkania czy apartamenty, którymi jesteś zainteresowany, dostępne są również lokale do wynajęcia. Dobrze jest zdecydować się na warunki najbardziej podobne do tych, w których prawdopodobnie zamieszkasz w przyszłości. W szukaniu miejsca odpowiadającego Twoim oczekiwaniom może pomóc na przykład agencja nieruchomości Kraków.
Oczywiście nie każdy pozwoli sobie na takie rozwiązanie. Wówczas warto zdobyć jak najwięcej informacji o danym miejscu na własną rękę, np. o lokalizacji i samym inwestorze. Taką wiedzę i pomocne wskazówki często można znaleźć też na różnych forach i grupach internetowych. Poza tym wynajem to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nadal oszczędzają na wymarzone lokum, czy dla tych, którzy chcą na razie uniknąć wielu formalności związanych z podjęciem się dużej inwestycji. Wówczas dobrą alternatywą staje się kawalerka typu studio. Nawet taka niewielka przestrzeń potrafi zapewnić wysoki komfort mieszkania, jeśli jej rozkład został odpowiednio przemyślany.