To być może największa czasowa wystawa ikon w Polsce. Prawie sześćset dzieł sztuki powstałych w ostatnich latach. Wystawa „Oblicze ikony” jest ukoronowaniem piętnastu lat działalności Szkoły Malowania Ikon im Św. Józefa w Wadowicach, a także dowodem na to, że sztuka pisania ikon nie zginęła wraz z Andriejem Rublowem i jego naśladowcami. Ta sztuka żywa jest także w Polsce.
Tworzenie ikon kojarzy się ze wschodem, Rosją, Bizancjum, Grecją. Rzeczywiście pierwsze ikony powstawały w kręgu kultury bizantyńskiej, wyobrażały postacie Chrystusa i świętych, sceny biblijne nasycone symboliką. Dziś ikony najbardziej rozpowszechnione są we wschodnich kościołach chrześcijańskich, choć odgrywają dużą rolę też w Kościele Rzymskokatolickim. Najważniejszy i najsłynniejszy obraz sakralny w Polsce, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej to też ikona.
W Dworze w Stryszowie, filii Zamku Królewskiego na Wawelu do 10 września podziwiać będzie można współczesne dzieła sztuki sakralnej. Spośród prawie 600 prezentowanych na wystawie ikon większość powstała podczas kursów, warsztatów i plenerów organizowanych przez Szkołę Malowania Ikon im. św. Józefa w Wadowicach, pozostałe to dzieła artystów związanych ze szkołą.
Wadowicka szkoła powstała w 2008 r. przy Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach. Prowadzi kilkanaście kursów rocznie, jej wychowankowie nie tylko sami malują ikony, ale też prowadzą własne pracownie ikonopisania, tworzą wspólnoty, prowadzą kursy i angażują się w aranżacje wnętrz sakralnych. Wystawa „Oblicze ikony” pokazuje ogromny dorobek artystów, którzy swoją artystyczną drogę zaczynali w Wadowicach.
Organizatorzy wystawy „Oblicze ikony”: Dwór w Stryszowie oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, Szkoła Malowania Ikon im. św. Józefa w Wadowicach, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów i Twórców Sztuki Sakralnej im. św. Józefa.
Kuratorzy: Krzysztof Cudo, Agnieszka Król, Justyna Żarnowska-Żmijowska.
Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godz. 9:00–16:00, w weekendy w godz. 9:00–17:00.