Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii opublikowało raport dotyczący spożycia narkotyków w europejskich miastach. Raport opiera się na analizie ścieków komunalnych. W Krakowskich ściekach wykryto znaczące ilości amfetaminy, kokainy, THC i ketaminy.
Reklama
W badaniu ECMNN wzięto pod uwagę 104 europejskie miasta, pod względem zawartości ketaminy w ściekach Kraków zajął wysokie dziesiąte miejsce w rankingu (choć trzeba zaznaczyć, że nie we wszystkich badanych miastach analizowano poziom tego narkotyku).
W krakowskich próbkach specjaliści wykryli 2 mg ketaminy na 1000 mieszkańców. Niekwestionowanym liderem rankingu jest Barcelona, tam na 1000 mieszkańców przypada aż 29 mg narkotyku w ściekach.
Ketamina to silny lek znieczulający o działaniu pobudzającym i halucynogennym. Jest bardzo popularna jako „narkotyk klubowy", zamiennik ecstazy, od którego jest znacznie tańsza.
Reklama
Badania wykazały, że w 2022 roku w Krakowie zmniejszyło się użycie amfetaminy, wzrosło natomiast kokainy, na podobnym poziomie, jak w 2021 roku jest zawartość w ściekach obecnego w konopiach THC.
Badania objęły 104 metropolie o łącznej populacji niemal 55 milionów osób. Kraków jest jedynym polskim miastem ujętym w rankingu.
Pod względem zawartości metamfetaminy w ściekach zdecydowanie przodują Czechy, czeskie miasta zajęły aż trzy pierwsze miejsca zestawienia.
Reklama
Ecstasy najchętniej używana jest w Holandii i Belgii. Belgijska Antwerpia jest też liderem pod względem zawartości kokainy w ściekach. Pod względem zawartości amfetaminy w nieczystościach dominują dwa szwedzkie miasta.