SegregujeMY, sadziMY, oszczędzaMY, oddychaMY! MY to Kraków, a Kraków to jedno z najpiękniejszych miejsc naszej planety. Musimy wszyscy o nią zadbać, zanim będzie za późno. Właśnie dlatego Kraków prowadzi w tym roku proekologiczną kampanię „Kraków w dobrym klimacie”, mającą zwrócić uwagę nas wszystkich na to, że ziemia nie jest niezniszczalna. SegregujeMY, sadziMY, oszczędzaMY, oddychaMY to hasła tej kampanii.
Hasła odwołują się do czterech biblijnych żywiołów: powietrza, ognia, wody oraz ziemi, ogień i ziemia rozumiane tu są nieco szerzej, jako energia i gleba, dzięki której rozkwita krakowska zieleń. W czterech kolejnych kwartałach pomysłodawcy akcji zwracają szczególną uwagę na jedno hasło, jeden aspekt dbania o planetę.
SegregujeMY
Temat segregacji odpadów to w Krakowie nic nowego, ale nigdy za wiele informacji o tym, jak właściwie segregować śmieci i zachęt, by to rzetelnie i skutecznie robić. A nic nie zachęca bardziej niż nagrody. 14 lutego setki krakowian zebrały się przed magistratem, by oddać niepotrzebne elektrośmieci, a w zamian dostać sadzonki kwiatów.
W tym samym czasie zgodnie z krakowską walentynkową tradycją, przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka rozdali krakowianom tysiąc budek lęgowych. Wszystkie budki powstały z materiałów z krakowskiej lamusowni.
„Akcja walentynki. Pokochaj planetę” zachęcała też do segregacji odpadów młodych obywateli Krakowa. Uczniowie dwudziestu szkół zbierali elektroodpady i wymieniali je na sadzonki hiacyntów.
SadziMY
Wiosną miasto zachęca krakowian, by wspólnie zatroszczyli się o zieleń. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbyło się wielkie społeczne sprzątanie w bieżanowskim parku Aleksandry, przy Nowohuckim Centrum Kultury, przy Szkole Podstawowej nr 29 w Podgórzu i na parkingu przy ul. Myślenickiej w centrum Swoszowic. Uczestnicy akcji dostali sadzonki petunii, surfinii i lobelii.
Rośliny mogli też odebrać uczniowie kolejnych dwudziestu szkół, którzy zbierali elektroodpady. A, że robili to bardzo sumiennie, dostali kilka tysięcy sadzonek. W sumie w obu „szkolnych” akcjach rozdano aż 15,5 tysiąca roślin.
Dzień Ziemi był też okazją do zdobycia praktycznej wiedzy kulinarnej. W ramach festynu na Alei Róż odbyły się warsztaty „Gotuję, nie marnuję – zrób 5 pierwszych kroków”. Można też było obejrzeć eksponaty muzeum sprzętu elektrycznego i elektronicznego „Wystawa Wehikuł Czasu” albo wziąć udział w jednej z wielu ekologicznych gier i konkursów.
OszczędzaMY
Latem oszczędzamy wodę. Polska to jeden z najuboższych w czystą pitną wodę europejskich krajów i warto zadbać o to, by nigdy jej nad Wisłą nie zabrakło. W ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie” odbędą się warsztaty uczące, jak oszczędzać wodę, jak założyć ogród deszczowy i do czego wykorzystywać tzw. szarą wodę.
Będą też wakacyjne spacery śladami krakowskiej Kranowianki, najczystszej wody w Polsce, dostępnej dla mieszkańców i turystów w kilkunastu ogólnodostępnych miejscach.
OddychaMY
Czasy, gdy jesienią oddychaliśmy smogiem, na szczęście już minęły. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził zakaz palenia węglem i drewnem w domowych piecach i efekty tej decyzji są oczywiste dla każdego mieszkańca.
Jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej, dlatego jesienią kampania „Kraków w dobrym klimacie” skupi się na dyskusji o transporcie miejskim, ekologicznych formach podróżowania i sieci krakowskich tras rowerowych.
Nie sposób wymienić tu wszystkich atrakcji całorocznej kampanii, dlatego warto śledzić miejską stronę internetową zajmującą się klimatem i profil Kraków w dobrym klimacie na Facebooku tam na bieżąco można znaleźć zapowiedzi wszystkich wydarzeń.