– Marzę o tym, aby łysa kobieta była postrzegana całkiem normalnie, a jej widok na ulicy nikogo nie dziwił – mówi Urszula Smok założycielka fundacji "Podaruj życie", która w Dniu Kobiet rozpoczyna kampanię o kobiecości w onkologii. W ramach akcji poznamy historie sześciu kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o trudnych momentach związanych z chorobą.
Celem kampanii jest wzmocnienie w pacjentkach onkologicznych przekonania o własnej atrakcyjności, pięknie oraz unikatowości. Chcą powiedzieć innym kobietom: nadal jestem sobą, jestem wyjątkowa.
– Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że prawdziwe piękno znajduje się w naszym wnętrzu, w tym, jak o sobie myślimy, jak patrzymy na siebie i otaczający nas świat. Przypomnieć kobietom o ich atrakcyjności – tłumaczy Urszula Smok.
W związku z wydarzeniem powstaje reportaż, w którym bohaterki akcji opowiadają o swojej utracie włosów, piersi i nadwadze spowodowanej leczeniem farmakologicznym. O uczuciach, które towarzyszyły im, gdy dowiedziały się o chorobie, o silnym pragnieniu bycia piękną oraz wyjątkową. Nagranie będzie można obejrzeć na kanale fundacji Podaruj Życie.
Reklama
Celem kampanii jest również uświadamianie społeczeństwa i odczarowywanie tematu tabu. – Marzę o tym, aby łysa kobieta była postrzegana całkiem normalnie, a jej widok na ulicy nikogo nie dziwił – mówi założycielka fundacji.
W ramach akcji do szpitalnych oddziałów onkologicznych zostaną przekazane motywujące plakaty. Oprócz tego pacjentki otrzymają planery, które pomogą im uporządkować harmonogram leczenia i badań. Na kartach planerów znajdą także rady, wskazówki i motta kobiet, którym udało się przezwyciężyć chorobę.
W czasie trwania wydarzenia, na facebooku fundacji, ukażą się historie pacjentek oraz wypowiedzi różnych osób na temat indywidualnego pojmowania kobiecości – między innymi znanych mężczyzn takich, jak Paweł Domagała czy Łukasz Nowicki.
Reklama
Kampania będzie trwać od 8 do 21 marca. Data rozpoczęcia oraz zakończenia akcji nie jest przypadkowa. Jak podkreśla w rozmowie z Life in Kraków Urszula Smok: „Rozpoczynamy kampanię w szczególny dzień dla kobiet i kończymy ją z początkiem wiosny, gdy wszystko budzi się do życia. Tak i my wraz z wiosną chcemy wzbudzić nadzieję i chęć do życia wśród osób chorych”.