Drugi kościelny ślub Jacka Kurskiego wywołał falę komentarzy. Dotyczą nie tyle jego życia osobistego, co nasilającej się praktyki w Kościele "unieważniania małżeństw". Na przykładzie Kurskiego widać, że coraz łatwiej "załatwić" takiego rozwiązanie, co wywołuje oburzenie wśród części katolików. W sieci niektórzy duchowni nazwali to wprost symonią, czyli "świętokupstwem".
Reklama
Uroczczystość odbyła się w sanktuarium w Łagiewnikach. To drugi ślub kościelny Jacka Kurskiego, byłego polityka PiS, a obecnie doradcy zarządu Telewizji Polskiej, de facto faktycznego szefa tej firmy. Po ślubie Kurscy z Jarosławem Kaczyńskim pojechali na Wawel czcić rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich.
Pierwsze małżeństwo Kurskiego po 20 latach zakończyło się rozwodem w 2015 roku. Rozwodem cywilnym, bo w Kościele katolickim takiej instytucji nie ma. Można za to stwierdzić jego nieważność. Stwierdzenie nieważności małżeństwa oznacza, że było ono nieważne już w chwili zawarcia. W procesie należy podać jednak przyczyny takiego stanu.
Jak stwierdzić w Kościele nieważność małżeństwa?
Najczęściej małżonkowie powołują się na przepis mówiący o "niezdolności psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich". Chodzi tu np. o niedojrzałość emocjonalną, której objawem jest zabawowy tryb życia męża..
Inną przyczyną może być impotencja, zmuszenie do zawarcia małżeństwa, lub sytuacja, w której, gdy idąc do ołtarza jedna z osób już od początku zakłada, że będzie żonę czy męża zdradzać.
Reklama
Drugi ślub cywilny Jacek Kurski zawarł z nową żoną - Joanną w 2018 roku. Ta z kolei dwa tygodnie przed ślubem cywilnym z Kurskim rozwiodła się ze swoim poprzednim mężem.
Teraz oboje Jacek i Joanna Kurscy wzięli ślub kościelny w łagiewnickim sanktuarium. Tym samym obydwoje musieli uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.
Kim jest wybranka Kurskiego?
Joanna Klimek-Kurska jest dziennikarką i producentką telewizyjną. W TVP tworzyła program interwencyjny "Na celowniku" i wydawała "Forum TVP". Pracowała także przy programach "Państwo to my", "Daję słowo" i "Gość Wydarzeń" w Polsat News. Od 2016 roku kierowała biurem koordynacji programowej w TVP. Z pracy w mediach publicznych zrezygnowała po tym, jak związała się z Jackiem Kurskim.
Reklama
Ile kosztuje stwierdzenie nieważności małżeństwa?
Kurskim udało się załatwić unieważnienie małżeństw stosunkowo szybko. Te wszystkie okoliczności wywołały falę komentarzy, że mamy tu do czynienia z tzw. symonią, "świętokupstwem". Wprost taki zarzut postawił m.in. ks. Kazimierz Sowa.
Symonia, świętokupstwo – handel godnościami i urzędami kościelnymi, sakramentami oraz dobrami duchowymi. Termin pochodzący od Szymona Maga, którego św. Piotr zganił za chęć kupienia od apostołów daru udzielenia Ducha Świętego
Również rzecznik prawicowego Klubu Jagiellońskiego nie kryje oburzenia:
„Jako katolik i słoikowy krakus czuję od wczoraj autentyczne zgorszenie. Po pierwsze, unieważnieniem ślubu ojca trójki dzieci, po wieloletnim małżeństwie. Wreszcie odprawianiem z celebrą nowego ślubu w najważniejszym sanktuarium w regionie. Przepraszam, ja wysiadam” – napisał na twitterze Bartosz Brzyski, redaktor i rzecznik prasowy konserwatywnego Klubu Jagiellońskiego.
Reklama
Z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że z każdym rokiem liczba osób, które starają się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, rośnie. Obecnie to ok. 5 tysięcy rocznie. Koszt pozwu składanego w diecezji to ok 2,5 tysiąca złotych, koszt adwokata kościelnego to z kolei wydatek od 2,5 do 3,5 tys. zł. Proces unieważniania małżeństwa w Kościele trwa zwykle kilka lat.